image

Вести од Курир

Претходна Страна од 34 Следна
Барањето е испратено во отворено писмо до Мадрид, објавено во весникот „Паис“, од страна на каталонскиот премиер Карлес Пучдемон и неговиот заменик Ориол Жункерас. – Се покажува дека Шкотска и Обединетото Кралство повторно ќе се договорат за организирање на втор референдум за независност, напишале двајцата каталонски лидери. Тие сепак пропушт ...
09:57, 20-Мар-2017, Курир
„Црвено-белите“ уште од стартот го преземаа водството и ја имаа контролота на резултатот во сите 40 минути и не му дадоа на противникот посериозно да ја загрози нивната победа. Домаќинот ја доби првата битка и во другата полуфинална пресметка. Во Загреб Цедевита го победи Партизан со 83:76 и е на еден чекор до финалето. Реваншот […] ...
09:57, 20-Мар-2017, Курир
Во финалето синоќа Федерер го совлада сонародникот Стан Вавринка со 2-0, по сетови 6:4 и 7:5. Меѓусебниот скор на двајцата Швајцарци сега е 20:3 во победи за Федерер. Воедно за него ова беше прв трофеј од АТП серијата 1.000 по триумфот во Синсинати 2015 година ...
09:57, 20-Мар-2017, Курир
-Трамп планира да ја донира својата плата во износ од 400.000 долари и на медиумите ќе им дозволи да одлучат каде да заминат овие пари, рече портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер. Иако тоа предизвика смеа меѓу новинарите, Спајсер рече дека барањето е сериозно, пренесуваат американските медиуми. – Начинот да го избегнемое преиспитувањето е н ...
09:32, 14-Мар-2017, Курир
На средба со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и министерот за внатрешна безбедност на САД, Џон Кели, кои се во посета на Мексико, Пења Нието нагласи дека приоритетна задача на неговата Влада е заштитата на Мексиканците, кои се наоѓаат на американска територија и заштитата на нивните права. Мексиканскиот претседател ги означи разговорите ...
09:10, 24-Фев-2017, Курир
На собранието на РФМ, кое што се одржа вчера, Мојсовски беше избран за еден од 17 члена во новиот Управен одбор. Мојсовски како што е познато последниот дуел за Македонија го одигра изминатото лето во јуни на бараж дуелот со Чешка за пласман на Светското првенство во Франција, додека на клупски план последен пат настапуваше […] ...
10:56, 08-Фев-2017, Курир
Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведувањето планирани технички зафати во електро-мрежата од страна на екипите на ЕВН Македонија АД. ...
10:15, 25-Јан-2017, Курир
– ИД бргу се распадна, а тоа никој не го очекуваше. Храброста на нашите сили стои зад поразот на ИД, изјави Ал Абади. Прашан – колку време ќе треба за да се ослободи западниот дел од градот којшто се уште е под окупација на терористите, премиерот само кусо одговорил: „Ние сме способни, и ќе го направиме тоа“. […] ...
10:15, 25-Јан-2017, Курир
Иако сите ние знаеме дека богатите стануваат сè побогати, а сиромашните сè посиромашни, разликата помеѓу овие две групи станува сè поголема и поголема. Како што вели статистиката, само осум луѓе на светот имаат богатство коешто е идентично на богатството на 3.6 милиони индивидуи, заедно! Извештајот на Oxfam којшто го доби називот “Економија за 99%” ...
10:15, 25-Јан-2017, Курир
Во својот говор на вечера организирана во негова чест од страна на Француско-грчката трговска комора, Павлопулос рече дека оваа политика треба да се замени со економска политика чија цел ќе биде постигнување на одржлив развој. – Оваа политика мора да се заснова на неопходните реформи и соодветни инвестиции, како и рационално дизајнирано зголе ...
10:15, 25-Јан-2017, Курир
Не треба многу правна експертиза да се види дека СЈО од самиот почеток одработува за политичките интереси на СДСМ и за личните интереси на Заев. СЈО од самиот старт глуми орган кој наводно спроведува закон и почитува право, а всушност игра изгубен Германец во кривичната постапка за спас на Заев и тие околу него. Од […] ...
10:15, 25-Јан-2017, Курир
Пред натпреварот Вујовиќ беше на клупата на Словенија, а откако Лино Червар се приближи на влегување во салата селекторот на Словенија стана и срдечно се поздравија.
18:24, 16-Јан-2017, Курир
Поранешната девојка на популарниот поп пејач и порано објавуваше провокативни фотографии, но овојпат покажа повеќе од претходно. Да потсетиме, Јована беше во четиригодишна врска со Саша Ковачевиќ. Пејачот ја остави и отпатува за Тајланд со семејството, а Јована во меѓувреме се исели од заедничкиот стан. ...
18:24, 16-Јан-2017, Курир
Во ова видео експерт за акумулатори објаснува како да го заштите акумулаторот и да се спасите да не купувате нов акумулатор во зима Погледнете во продолжение и веднаш решете го проблемот.
11:05, 13-Јан-2017, Курир
И претходниот рекорд го држеше овој клуб со генерацијата предводена од Антонио Конте пред три години со 25 последователни триумфи пред своите навивачи. Триумфот над Болоња ја зацврсти „старата дама“ на лидерската позиција на табелата во Серија по 19.коло. Резултати на другите натпревари: Удинезе – Интер 1:2, Киево – Аталанта 1:4, Џенова – Рома 0:1, ...
09:36, 09-Јан-2017, Курир
Според портпарол, „експлозивно е зголемен бројот на кибер напади врз државни институции во 2016 година“. Околу 10.000 кибер напади во Шведска се регистрираат секој месец. Цел на нападите е да се украдат доверливи информации и шведски компјутери да се користат за напади врз други држави. Зад тие напади се организации со огромни ресурси и многу [R ...
09:36, 09-Јан-2017, Курир
Затворени за сообраќај се патиштата кон селата Герман, Гошинце и Алешевце. На планинскиот премин Плетвар и на патниот правец Маврово – Дебар сеуште важи забраната за движење на тешки товарни возила. Од АМСМ информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози и со остатоци од снег на коловозите, ...
09:36, 09-Јан-2017, Курир
Рупа (48) била во бегство од 2011 година, а уапсена во четвртокот во Атина заедно со 25-годишниот Константин Атанасопулу. Две жени почнаа во петокот заедно со партнерот на Рупа, Никос Мазиотис, штрајк со глад тврдејќи дека властите го држат како заложник 6-годишниот син на Рупа и мазиотис. Рупа и Мазиотис се прогласени за виновни поради […] ...
09:36, 09-Јан-2017, Курир
Нападот бил извршен доцна вечерта во саботата во Буни Јади, во нигериската држава Јобе. Околу 15.000 луѓе се убиени, а над два милиона се принудени да ги напуштат своите домови, откако Боко Харам пред седум години започна вооружена борба за создавање исламистичка држава во североисточниот дел на Нигерија. Минатиот месец нигериската армија соопшти д ...
09:36, 09-Јан-2017, Курир
Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до минус четири степени. Во Скопје слично време со минимална температура од минус 16 степени, а максимална дневна до минус 8 степени. Во вторник ќе има повремени врнежи од снег и се уште ќе дува северниот ветер, но ќе биде послаб. […] ...
09:36, 09-Јан-2017, Курир
47-годишната латино дива и 30-годишниот пејач без никакво објаснување споделија нова фотографија на Инстаграм. Дополнително „масло на огнот“ беше тоа што Ријана повеќе не ја следи Џеј Ло на социјалните мрежи, иако пред само неколку месеци лично ѝ ги испрати чизмите кои Џеј Ло ги носи во спотот Ain’t Your Mama. Сега за сега, овие […] ...
13:35, 28-Дек-2016, Курир
Според германските медиуми, зголемениот број на доброволци што ја напуштиле земјата се должи на построгите правила за депортација на одбиените апликанти за азил, кои веќе не можат до недоглед да останат во Германија ако не им биде одобрно барањето. Аналитичарите очекуваат овој тренд да се засили во иднина особено откако минатата недела беше откриен ...
13:35, 28-Дек-2016, Курир
Овој центар што го води НВО„ Порака“ од Неготино, доби сосема нов лик. Преуредени и реновирани се сите простории од стариот објект , а за потребите на штитениците изградена е и нова зграда со вкупна корисна површина од 240 м2. На приземјето е занималната и три помошни простории, а 120 м2 на спратот служат за […] ...
13:35, 28-Дек-2016, Курир
Лила на својот Инстаграм профил додаде фотографија  и тоа селфи, на која се гледа нејзиниото деколте во кое сигурно многу гледале. Извор: Вистина.мк
13:35, 28-Дек-2016, Курир
При нападот што на 19 декември го изврши Тунижанецот Амри на панаѓурот во Берлин, загинаа 12 лица, а 50 беа повредени. Провеките на видео надзорот утврдија дека 24-годишниот Тунижанец од Амстердам допатувал со автобус во Франција и купил билети на железничката станица во Лион. Други снимки, емитувани од страна на италијанската полиција откриваат де ...
13:35, 28-Дек-2016, Курир
Тој во 15-тата победа на „црвено-белите“ остварена над Цедевита со 95:91, учествуваше со 27 поени, две асистенции и две украдени топки и вкупен индекс на корисност 30. Со само еден индексен поен помалку (29) второто место го освои кошаркарот на Цедевита, Џамар Рајан. Во ТОП 5 се уште и: Иван Маринковиќ (Задар) со 27 инд. […] ...
13:35, 28-Дек-2016, Курир
Несреќата се случила рано изутринава во близината на градот Канпур, во северниот дел од сојузната индиска држава Утар Прадеш. Индиската полиција соопшти дека засега не се знае што ја предизвикало несреќата, додавајќи дека возот излетал од шините додека минувал преку мост на еден пресушен канал. Претставник на железницата изјави дека во моментот на ...
13:35, 28-Дек-2016, Курир
Познат американски онколог посебно предупредува на четири видови намирници за кои се сомнева дека се канцерогени, бидејќи постојат индиции дека во 99 отсто од случаите се затруени и модифицирани. Чадена и кисела храна Проблемот со овие намирници е тоа што содржат многу нитрати и конзерванси за кои се знае дека не се здрави, а научниците […] ...
13:35, 28-Дек-2016, Курир
Инспиративно е кога тинејџерки велат дека се подготвени на секоја жртва што ракометот ќе ја побара од нив за да напредуваат во спортот. Уште повеќе мотивира кога овие деца ги среќаваме на натпреварите од нашата Вардар Јуниор лига, најмасовниот проект за детски ракомет организиран од Ракометната академија Вардар, а опфаќа над 650 деца на возраст [&# ...
14:00, 02-Дек-2016, Курир
-Таа пријавила дека во изминатите неколку месеци, а последен пат ноќта на 29/30.11.2016 година М.А. во семејната куќа, со употреба на сила и закана по животот со нож, извршил обљуба врз нивната дванаесетгодишна ќерка, информираат од МВР. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот. ...
14:01, 01-Дек-2016, Курир
Претходна Страна од 34 Следна

Курсеви

(MKD)

49.9594
61.495
51.3743
38.4753
70.1918
0.4644

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9725
EUR/USD
1.2309
GBP/USD
1.405
USD/JPY
107.5784
EUR/CHF
1.197
EUR/AUD
1.5983

Игри