image

Вести од Точка

Претходна Страна од 34 Следна
Исплатата на субвенциите се очекува да продолжи оваа недела, откако денеска новоназначениот директор на Платежната агенција Игор Златков и официјално ќе стапи на функцијата.
11:27, 20-Мар-2017, Точка
Зијед Бен Белгасем, кој во саботата бил убиен на парискиот аеродром Орли откако нападнал припадници на француската војска, во моментот на нападот бил под дејство на дрога и алкохол.
11:27, 20-Мар-2017, Точка
Додека светот бил преокупиран со забраната на Трамп за влез на муслимани во САД, комитетот на американскиот Претставнички дом речиси незабележително одобрил предлог закон, кој би можел да го исфрли од рамнотежа животот на многу Американци. ...
11:27, 20-Мар-2017, Точка
Ова е видео за нас, луѓето во Македонија, кои секогаш имаме повод за здравица и кои сме горди на тоа што сме и тоа што го имаме.
11:27, 20-Мар-2017, Точка
Фудбалерите на Реал Мадрид во саботата славеа со 2:1 на тешкото гостување кај Атлетик Билбао во рамките на 28-мо коло од шпанска Примера.
11:27, 20-Мар-2017, Точка
Рожер Федерер го отпиша својот сонародник Станислас Вавринка во големото финале на Индијан Велс, а ако и двајцата се однесуваа крајно џентлменски за време на мечот и при ракувањето на самиот крај, таквиот тренд продолжи и на свечената церемонија на која беа доделени трофеите. ...
11:27, 20-Мар-2017, Точка
Кога ќе ги слушнете методите на старите Римјани за лечење на главоболка ќе ви биде премногу мило што денес можете да си купите кафетин или налгесин во секоја аптека.
11:27, 20-Мар-2017, Точка
Поголемиот дел од Македонија, за две години ќе биде приклучен на гасовод, најави во вторник директорот на Македонските енергетски ресурси, Крсте Миладинов, на увидот на градежните работи за изградба на магистралниот гасовод од Скопје до Гостивар, со крак кај Тетово. ...
11:50, 15-Мар-2017, Точка
Британската разузнавачка агенција не го прислушувала Доналд Трамп во текот, ниту по американските претседателски избори, изјави во вторникот неименуван британски функционер, отфрлајќи ги обвинувањата кои на сметка на агенцијата ги изнесоа неколкумина политички и разузнавачки аналитичари. ...
11:50, 15-Мар-2017, Точка
Австралиските власти денес предупредиле на опасноста од употребата на уреди на литиумски батерии на летовите, по инцидентот во кој на една патничка ѝ се запалиле слушалките.
11:50, 15-Мар-2017, Точка
Германската социјалдемократска партија (СПД) ужива 32 отсто поддршка и заостанува само еден поен зад христијандемократите на канцеларката Ангела Меркел, информира во средата Reuters, повикувајќи се на анкетата на компанијата “Форса”. ...
11:50, 15-Мар-2017, Точка
Голден Стејт ја прекина серијата од три порази и се врати на чело на табелата во НБА лигата со триумфот над Филалдефија. Изминатата ноќ мина во знакот на Леброн Џејмс и Расел Вестбрук кои во победите на своите екипи партиципираа со трипл дабл. ...
11:50, 15-Мар-2017, Точка
Проектот на УСАИД и Меѓународната Фондација на Лајонс клубовите за децата со пречки во видот денеска ќе го потпишат Грант договорот за продолжување на проектот до 2020 година, кој ќе овозможи подобрување на образовните можности за децата со оштетен вид, како и рана превенција при евентуални очни болести. ...
11:50, 15-Мар-2017, Точка
Европската организација за борба против криминалот и организираната трговија „Еуропол“, својот последен извештај, ја посочува Албанија како главен извор на дрогата од типот канабис во Европа. ...
11:50, 15-Мар-2017, Точка
Италијанскиот фудбалски сојуз го казни напаѓачот на Милан поради неговото однесување на натпреварот против Јувентус во рамките на 28-мо коло од Серија А.
11:50, 15-Мар-2017, Точка
Најинтелигентните луѓе најчесто се оние кои најмалку се фалат со своето знаење и интелигенција. Затоа, тимот од Reddit одлучил да направи листа од шест суптилни знаци кои откриваат дека некој е исклучително интелигентен. ...
09:49, 14-Мар-2017, Точка
Во неодамна објавената снимка можеме да видиме дека оваа девојка почнала да работи како порно ѕвезда и дека е подготвена да зборува за контроверзиите кои ја опкружуваат.
09:49, 14-Мар-2017, Точка
Политичарите најчесто ги кријат своите чувства, но понекогаш дури ниту тие не можат да се воздржат од емоциите. На крај - и тие се само луѓе.
09:49, 14-Мар-2017, Точка
Фудбалерите на Челси синоќа славеа на „Стемфорд Бриџ“ со 1:0 против Манчестер Јунајтед и се пласираа во полуфиналето од англискиот ФА Куп.
09:32, 14-Мар-2017, Точка
Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски оствари средба со претставници на здружението “Скопје смог аларм“.
10:56, 08-Фев-2017, Точка
Осум лица се полесно повредени во пет од вкупно 11 сообраќајни незгоди што се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје. Во шест сообраќајки е причинета материјална штета.
10:56, 08-Фев-2017, Точка
Иако поминаа веќе неколку денови од тогаш, инаугурацијата на Доналд Трамп е и понатаму топ тема помеѓу медиумите.
12:53, 25-Јан-2017, Точка
Италијанскиот тренер Антонио Конте има доста интересни планови кога се во прашање опциите во нападот на неговата екипа.
11:02, 20-Јан-2017, Точка
Фудбалерите на Реал Мадрид беа поразени од екипата на Селта Виго со 2:1 пред своите навивачи во Кралскиот куп.
11:02, 20-Јан-2017, Точка
Ако некогаш сте се запрашале колку е стар најстариот организам на нашата планета Земја, одговорот е, верувале или не, 11 илјади години.
14:50, 26-Дек-2016, Точка
Објавена е првата сателитска снимка на која се гледа трупот на авионот "Tu-154", кој вчера со 92 патника се урнал во Црното море.
14:43, 26-Дек-2016, Точка
Семејствата и пријателите емотивно се опростиле од настраданите членови на рускиот хор "Александров"; кои загинале во авионска несреќа над Црното море.
14:43, 26-Дек-2016, Точка
Европската унија се соочува со можото враќање на од две до две ипол илјади лица, кои се бореле на страната на терористите во Сирија и Ирак, а овој податок се однесува на сите 28 земји членки, изјавил босанскиот министер за безбедност, Драган Мектиќ, оценувајќи дека тврдењата оти само илјада од нив ќе се вратат во Босна и Херцеговина се несериозни. ...
14:41, 26-Дек-2016, Точка
Лотарија на Црна Гора престанува да приредува игри на среќа на 31 декември оваа година, по 56 години работа, соопшти компанијата.
14:41, 26-Дек-2016, Точка
На северните острови во Егејското Mоре - Лезбос, Хиос и Самос, во последните 24 часа не пристигнале нови мигранти или бегалци, јави дописникот на МИА од Атина.
13:50, 13-Дек-2016, Точка
Претходна Страна од 34 Следна

Курсеви

(MKD)

52.7945
61.495
53.3163
39.2162
70.1517
0.4793

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9902
EUR/USD
1.1648
GBP/USD
1.3288
USD/JPY
110.1492
EUR/CHF
1.1534
EUR/AUD
1.5681

Игри