image

Вести од GSM.mk

Претходна Страна од 5 Следна
Во денешно време, способноста да управувате со вашиот Android телефон преку web-browser е навистина корисна. Поради тоа, апликации направени со вакви функции станаа навистина популарни, но нивното користење носи голем број ризици..Компанијата за безбедност, Zimperium, откри голем број безбедносни проблеми на Airdroid - ала ...
22:03, 04-Дек-2016, GSM.mk
Низ годините, сме прочитале голем број приказни за телефони кои експлодирале од нигде и никаде. Сега, се додека не станува збор за Note 7, најчесто причината за нивното горење е користењето на евтин полнач кој не е направен од компанијата..Па, колкава е вистинската опасност од користење на ваков полнач, дали е една во илјада ил ...
22:03, 04-Дек-2016, GSM.mk
Facebook ја претстави новата опција наречена Instant Games која овозможува играње на игри како Pac-Man и Space Invaders на Messenger-от на оваа социјална мрежа..Имено, до инстант игрите може да пристапите директно од Facebook Messenger. Instant Games се достапни за iOS 8 или понов софтвер и Android 5 или понов.Опцијата вклучува ...
22:03, 04-Дек-2016, GSM.mk
Верувале или не, новиот смартфон на Samsung е 4 инчен уред. Станува збор за Galaxy J1 Mini Prime, телефон кој е веќе достапен во Америка преку Amazon и eBay..Samsung Galaxy J1 Mini Prime изгледа слично како 4.5 инчниот Galaxy J1 (2016), но е значително помал. Има 4 инчен TFT дисплеј со 480 x 800 пикселна резолуција, ш ...
14:01, 01-Дек-2016, GSM.mk
Телефоните често имаат батерија која не можете да ја извадите самостојно. Тоа значи и дека нема да можете да ја извадите кога телефонот ќе се „замрзне" или блокира..Во вакви случаи, на располагање ви е комбинација на копчиња која активира soft reset, односно ресетирање на телефонот без губење на податоците или бришење на а ...
13:01, 29-Ное-2016, GSM.mk
Apple спрема огромни изненадувања и подобрувања на следниот iPhone, а двете леќи на 7 Plus се само предвесник на она што ќе дојде, според новите извештаи од корејските медиуми....Извори блиски на LG Innotek, компанија која е задолжена за развивање на нови технологии за камерите на LG уредите, потврдија дека Apple работи на ...
13:01, 29-Ное-2016, GSM.mk
Одлични новости за Pokemon Go фановите! Niantic најави дека новите караткеристики, кои беа тестирани од август, ќе бидат вклучени во новиот update..Како и да е, новата карактеристика Nearby tracking, сега за сега ќе биде достапна само во некои градови во Америка. Таа ќе им овозможи на играчите да видат покемони кои се во близин ...
20:19, 09-Ное-2016, GSM.mk
Идеалната соба за гејмање може да биде различна за секого, меѓутоа поставувањето на истата во вашиот дом може да биде многу поедноставно отколку што мислите. Прочитајте кои се најважните елементи при правење одлична гејминг соба за дружење и уживање..Поставете го екранотПокрај вашата конзола за игри, најважниот елемент во вашат ...
20:19, 09-Ное-2016, GSM.mk
Со откривањето на некои од карактеристиките на новиот Galaxy S8, Reuters потврди дека смартфонот ќе содржи нов AI (artificial intelligence) дигитален асистент!.Новиот Al дигитален асистент ќе биде базиран на Viv, асистент кој Samsung го купи минатиот месец. Основачите на Viv Labs се и оригиналните основачи на Siri на Apple ...
20:19, 09-Ное-2016, GSM.mk
Технологијата постои за да ни го олесни животот, да ни го скрати времето потребно за доаѓање до информациите, како и да ни помогне да бидеме брзи и поефикасни..1. TimefulКалендар и „to do“ листите не се ништо ново, но оваа апликација која во моментот е достапна само за iOS, содржи алгоритам кој ги учи нашите навики и со те ...
20:19, 09-Ное-2016, GSM.mk
Microsoft го претстави своето се-во-еден решение за десктоп компјутер со екран осетлив на допир, на настанот што се одржа во Њујорк. Surface Studio е неверојатно тенок и убав модел кој е наменет за креативците..Една од главните одлики е неговиот подвижен екран, кој може речиси целосно да се легне на масата за работа, во позициј ...
11:44, 28-Окт-2016, GSM.mk
Иако неодамна Blackberry најави дека нема да произведува повеќе телефони, компанијата денес официјално го претстави DTEK60 смартфонот. Да погледнеме некои од неговите спецификации....И по излегувањето на уредот, некои од клиентите беа загрижени дали компанијата ќе продолжи со производството на телефони. COO на компанијата, ...
11:44, 28-Окт-2016, GSM.mk
Meizu е еден од најпознатите производители на буџетски смартфони, и во обидот да го направи уште пошироко достапен својот најпопуларен телефон, компанијата го претстави Meizu M3s во Индија!.Уредот претходно беше продаван само во Кина. Достапен е во златна, сива и сребрена варијанта за индискиот пазар, и иако нема револуционерен ...
11:44, 28-Окт-2016, GSM.mk
Mafia е една од најпознатите серии во индустријата за игри и затоа 2K, сопственикот на франшизата, одлучи да ја обнови со најавата на третиот дел од серијалот..Новата Mafia III стана достапна на 7 октомври, но не ги доби истите позитивни критики како нејзиниот претходник пред многу години. Во моментов играта седи на рејтинг 6 о ...
12:42, 26-Окт-2016, GSM.mk
Apple ја објави првата надградба на оперативниот систем iOS 10, која носи неколку подобрувања и елиминира некои од баговите. Надградбата е достапна за iPhone 5 и поновите модели, iPad од 4-тата генерација и поновите, како и iPod touch од 6-тата генерација..Сепак, најинтересната новина е достапна само за iPhone 7 Plus, а се одне ...
12:18, 26-Окт-2016, GSM.mk
По целото фијаско со Note 7 уредите, сите внимаваат на Apple, чекајќи потенцијален дефект во новиот iPhone 7, кој ќе ја ресетира Samsung vs Apple таблата..Без разлика на чија страна сте, новите информации за експлодиран iPhone 7 дефинитивно се вознемирувачки. Додека Mat Jones бил на лекции по сурфање го оставил својот iPho ...
11:13, 25-Окт-2016, GSM.mk
Според нов извештај, Samsung ја разгледува можноста да понуди попуст за Galaxy S8 или Galaxy Note 8 на оние клиенти кои го поседувале Note 7 за да ја врати нивната доверба....Како што веќе знаете, Samsung нуди повеќе опции со кои сака да ги убеди луѓето да ги вратат Note 7 уредите. Во Америка, клиентите добиваат плус 25 долари ...
11:13, 25-Окт-2016, GSM.mk
Доколку порачате Jet Black iPhone 7 од официјалната страна на Apple, уредот ќе го добиете дури за 6 до 8 недели....Доколку го сакате уредот веднаш, според iStockNow, третина од американските продавници имаат барем еден Jet Black iPhone 7. За жал, само верзијата од 256GB, која чини 969 долари, е лесна за наоѓање. Моделот со ...
12:04, 23-Окт-2016, GSM.mk
Samsung вложува огромни напори да ги собере сите оштетени Note 7 уреди, но голем број од корисниците се решиле да ги задржат и покрај постојаните предупредувања опд компанијата...Најлошиот дел е што Samsung нема ни да ги плати штетите кои ги направиле Note 7 уредите. Најмалку тројца сопственици на Galaxy Note 7 се изјасниле дек ...
14:12, 22-Окт-2016, GSM.mk
Очигледно Facebook смета дека најдобриот начин на промовирање на опцијата Live Video е постојано да им праќа известувања на корисниците за истата. Па како да го спречите ова?.Сигурно следите стотици пријатели, брендови, музичари, медиуми и други страници на оваа социјална мрежа, па ако секој од нив прави Live Video често, Faceb ...
14:12, 22-Окт-2016, GSM.mk
Благодарение на големата заинтересираност, конечно, Oppo ги претстави R9s и R9s Plus!.Oppo R9s има 5.5 инчен екран со 1080 x 1920 резолуција. Ќе работи на Snapdragon 625 SoC со octa-core CPU и Adreno 506 GPU. Снабден е со 4GB RAM заедно со 64GB меморија. Има батерија од 3010mAh и ќе работи на Android 6. ...
14:12, 22-Окт-2016, GSM.mk
Samsung никако не може да се опорави од целото фијаско со Note 7 уредите. Сеуште има 1.9 милиони телефони кои се во рацете на корисниците и Samsung сака да се ослободи од сите нив..Повлекувањето на двата Note 7 верзии стави крај на доста солидни телефони од кои компанијата можеше да направи милиони. За жал, Samsung сеуште незна ...
13:49, 22-Окт-2016, GSM.mk
Со појавата на неколку промотивни плакати на веб-страните, Oppo R9S официјално ќе се појави на пазарот при крајот на октомври. Да погледнеме некои од неговите спецификации....Телефонот се состои од 4 гига RAM, 64GB меморија и главна камера од 16 мегапиксели. Истотака, како и што беше очекувано, уредот ќе ја содржи Super VO ...
10:23, 12-Окт-2016, GSM.mk
Следната верзија на Android ни носи огромен број на подобрувања и новости, па решивме да ги извадиме најголемите и најважните од нив. Да погледнеме....1. Unicode 9 поддршка и нови емот-икони.2. Google Assistant - конкуренција на Siri3. Clear all копче за апликациите4. Instant AppsОва е една од поголемите промени - кога ви треба ...
12:05, 07-Окт-2016, GSM.mk
Google Home доби низа позитивни критики на Google настанот во Сан Франциско. Добивме голем број нови информации за новиот еко-дом, па да погледнеме која е неговата цел, цена и достапност..Google Home е еден вид домашен асисент, кој може да ги исполни сите ваши желби и ќе се вклопи во секој дом поради неговиот дизајн, инспириран ...
12:05, 07-Окт-2016, GSM.mk
Иако не е никакво изненадување по најавата за новиот Pixel телефон, сепак Google потврди дека нема понатамошни планови за создавање на нови Nexus уреди..Nexus линијата од самиот почеток беше создадена како предлог- уреди со кои Google сакаше да покаже како смета дека треба да бидат произведувани Android телефоните. Секогаш ќе и ...
12:05, 07-Окт-2016, GSM.mk
Фејзбук тукушто најави дека новата Messenger верзија е сега достапна за Android корисниците. Наречена Messenger Lite, апликацијата ќе биде користена за пазари каде што комуникацијата е сеуште луксуз..Главната цел на Messenger Lite е да користи што помалце од телефонската меморија. Според фејзбук, апликацијата прво ќе биде доста ...
14:44, 05-Окт-2016, GSM.mk
AnTuTu бенчмаркот ја сподели својата листа на уреди кои покажаа најдобри резултати во текот на месец септември, на која и двата најнови Apple телефони ги заземаа првите места..iPhone 7 и iPhone 7 Plus се изградени со две ефикасни јадра за секојдневните задачи, како и плус уште еден пар јадра со високи перформанси за поинтезивни ...
14:44, 05-Окт-2016, GSM.mk
Иако најновиот Galaxy Note 7 не го доживеа успехот кој што беше очекуван и генерално опадна репутацијата на Samsung, сепак Galaxy серијата успеа да остане на врвот во Кореја како еден од најбараните брендови..Galaxy брендот е еден од најпознатите во светот. Голем број од најуспешните уреди на Samsung се излезени под ова име. Во ...
14:44, 05-Окт-2016, GSM.mk
Капацитетот на батеријата на смартфоните е една од најважните карактеристики на новите смартфони, а ако барате модел што може да издржи многу работа со едно полнење, погледнете ја следната листа..Независното тело за потрошувачки истражувања Which?, направи компаративен тест за автономијата на батеријата на најактуелните телефон ...
14:44, 05-Окт-2016, GSM.mk
Претходна Страна од 5 Следна

Курсеви

(MKD)

55.0349
61.4905
55.9768
38.6781
68.4521
0.5089

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9832
EUR/USD
1.1173
GBP/USD
1.2438
USD/JPY
108.1448
EUR/CHF
1.0985
EUR/AUD
1.5898

Игри