Вести од GSM.mk

Претходна Страна од 5 Следна
Можеби го знаете Alcatel како бренд кој произведува буџетни телефони од средната класа. Затоа, можеби ќе ве изненади фактот што компанијата претстави уред со две камери од предната и задната страна!.Уредот е познат под името Alcatel Flash и ќе биде достапен само на средниот Исток. Сеуште не постојат официјални изјави за не ...
10:32, 06-Апр-2017, GSM.mk
Прекријте ја камерата на вашиот компјутер со тоа ќе се заштитите од шпиунирање, предупредува ФБИ. Директорот на ФБИ Џејмс Коми, додава дека тоа е паметна работа која луѓето може да ја направат..Ако камерата остане вклучена, има можност да биде пробиена од хакерите и тие да гледаат што прават корисниците, тврдат експертите за бе ...
10:32, 06-Апр-2017, GSM.mk
Како да ја заштедите батеријата, односно да направите подолгу да ви трае секојдневно, но и да го продолжите нејзиниот животен век, на долгорочен план?.Без разлика дали е од играње на Pokemon Go, или пак од слушање музика цел ден на смартфонот, во комбинација со користење на интернет постојано, батеријата многу брзо се троши.Еки ...
10:32, 06-Апр-2017, GSM.mk
Постојат Honor и Huawei. Иако технички станува збор за истата компанија, оваа недела Honor претстави еден од најдобрите телефони во целата компанија..Honor 8 Pro доаѓа со 5.7 инчен  Quad HD  дисплеј со резолуција од 1440 x 2560 пиксели. Под хаубата, се наоѓа Kirin 960 процесор со 6GB RAM и 64GB меморија ...
10:32, 06-Апр-2017, GSM.mk
Ова беше специјална недела за Honor, бидејќи беше претставен Honor 8 Pro во Европа. Но, покрај него, компанијата претстави уште еден смартфон..Honor 6C е нова верзија на Huawei Enjoy 6s, смартфон кој беше претставен во Кина во јануари. Достапен е во златна, сива и сребрена варијанта. Доаѓа со Android 6.0 Marshmallow   ...
10:32, 06-Апр-2017, GSM.mk
Nokia 3 беше потврден од FCC и се очекува да се појави на индискиот, африканскиот и европскиот маркет некое време во мај..Nokia 3 ќе има 5 инчен Gorilla Glass дисплеј со резолуција од 720 x 1280 пиксели. Ќе работи на MediaTek MT6737 со quad-core 1.4GHz CPU и Mali T-720 MP2 GPU. Ќе доаѓа со 2GB RAM и 16GB мем ...
13:27, 20-Мар-2017, GSM.mk
Можеби не беше толку успешна како што очекуваше Sony, бидејќи ја наследи конзолата PlayStation2 и имаше силна конкуренција, но PlayStation3 има култен статус..После повеќе од 11 години потоење, легендарната PlayStation3 наскоро ќе престане да се произведува.Оваа порака стои на официјалната веб-страница на PlayStation во Јапониј ...
13:27, 20-Мар-2017, GSM.mk
Android корисниците долго време чекаат Super Mario Run да пристигне на нивните уреди. Nintendo веќе најави дека играта ќе дојде во март, но сега имаме поспецифичен датум...Според твитот на Nintendo, Super Mario Run доаѓа на 23 март и новата верзија која ќе биде претставена во Play Store ќе биде v2.0.0. За жал, не знаеме да ...
13:27, 20-Мар-2017, GSM.mk
Новиот твит на Evan Blass открива три нови варијанти од Galaxy S8 во различни бои и неговата цена во евра!.Трите варијанти се познати под имињата: Black Sky, Orchid Grey и Arctic Silver. Официјалните опции за боите на уредот ќе бидат најавени на 29 март, а телефонот ќе биде претставен на 28 април. горен ред: Galaxy S8 Blac ...
13:27, 20-Мар-2017, GSM.mk
Конечно ја знаеме цената на LG G6, еден од најочекуваните Android телефони за првата половина од 2017-та година!.Официјалната цена на уредот ќе биде 750 евра, во поголемите земји во Европа, како Германија и Англија. Телефонот е веќе достапен за претпродажба во три варијанти: бела, златна и црна.Да направиме мала споредба на цен ...
09:32, 14-Мар-2017, GSM.mk
2017 ќе биде една од најпрофитабилните години за Apple. Возбудата околу новата верзија на iPhone за десетгодишнината од неговото постоење е огромна, откако компанијата најави новиот уред дека ќе биде со тотално различен дизајн....Иако има уште 7 месеци до неговото излегување, веќе се појавија голем број гласини за изгледот и ка ...
11:15, 08-Фев-2017, GSM.mk
Apple тестира неколку нови функции во бета верзиите од оперативниот систем, меѓу кои е и лебдечка тастатура, која најверојатно ќе биде претставена со iOS 11...Тастатура ќе лебди над апликациите и ќе може да ја поместувате било каде на екранот. Со ваква тастатура ќе може да отворите две апликции наеднаш и да пишувате во двете, б ...
11:11, 30-Јан-2017, GSM.mk
Зголемување на продажбата на Apple во Индија одеднаш стана главен приоритет на компанијата. Тоа е поради фактот што новиот iPhone 6 за прв пат во 5 години не беше најуспешниот смартфон во Кина...Според новите истражувања на Counterpoint Research, Apple не беше најуспешниот бренд во Кина прв пат после долго време. Падот на успех ...
11:11, 30-Јан-2017, GSM.mk
Nokia конечно го претстави својот прв телефон по долгата пауза, Nokia 6, чија продажба помина успешно, но легендарниот бренд има долг пат пред да успее да ја врати стара слава...Компанијата припрема неколку нови уреди кои ќе бидат претставувани во текот на целата година. По Nokia 6, новите смартфони ќе бидат најавени од HM ...
13:12, 25-Јан-2017, GSM.mk
Icaros GmbH направи гаџет што ги комбинира фитнесот и компјутерските игри, односно со помош на овој уред се вежбаат мускулите преку VR игра, пренесува Bored Panda.. Цената на овој производ е 8.350 долари, а тоа што е интересно е што може целосно да го промени концептот на вежбање, токму со помош на виртуелните игри.Извор: kajga ...
13:12, 25-Јан-2017, GSM.mk
Nokia брендот се врати со полна брзина на пазарот!.За време на неговата прва продажба, Nokia 6 се распродаде за само една минута. Телефонот се продаваше за 247 долари, а точниот број на продадени уреди не е познат. Се очекува уште неколку Nokia смартфони да бидат претставени следниот месец, вклучувајќи го и Nokia P1 со Sna ...
11:05, 20-Јан-2017, GSM.mk
Samsung и LG според гласините треба да претстават телефони на преклопување до крајот на оваа година. Samsung ќе произведе смартфон на преклопување кој се трансформира во 7 инчен таблет. Сега, и LG доби патент за ваков уред..Пред една недела, LG доби патент за телефон со нов дизајн кој дозволува горниот дел од уред да се превитк ...
10:13, 20-Јан-2017, GSM.mk
Корисниците на PlayStation конзолите и читателите на блогот PlayStation.Blog ги одбраа најдобрите видео игри за 2016 година, во повеќе категории. Апсолутен победник е најновата во серијалот за Нејтан Дрејк, Uncharted 4: A Thief’s End..Најдобра игра за PS Vita: World of Final FantasyНајдобра PlayStation 4 игра: Uncharted 4 A Thi ...
18:24, 16-Јан-2017, GSM.mk
HTC ја започна новата година на релативно позитивна нота, претставувајќи два нови уреда: 5.7 инчниот HTC U Ultra и 5.2 инчниот HTC U Play!.HTC U Play доаѓа со MediaTek Helio P10, 3GB RAM и 32GB меморија. Има 16 мегапикселна камера со авто-фокус на задната страна и селфи камера, истотака, со 16 мегапиксели. Иако камерата е ...
11:05, 13-Јан-2017, GSM.mk
Како што се доближува неговото претставување, се повеќе шпекулации се појавуваат за Galaxy S8. Според новите информации, уредот ќе доаѓа со 8GB RAM!.Според претходните гласини, Galaxy S8 требаше да содржи 6GB RAM и 256GB меморија. Благодарение на Note 7 фијаското, компанијата работи понапорно за да претстави висококвалитетен ур ...
14:00, 26-Дек-2016, GSM.mk
Apple тврди дека iPhone 7 е најсилниот смартфон на компанијата, но дали е посилен од еден од најопасните предатори?.Момците од каналот TechRax решија да ја проверат силата на iPhone и да му го дадат на алигатор за да го гризне. Погледнете како помина смартфонот.Извор: kajgana.com ...
14:00, 26-Дек-2016, GSM.mk
Mark Buckman e Google Pixel XL сопственик кој доживува аудио проблеми не со еден, не со два туку со пет Pixel XL единици!.Според Buckman, звучникот на Pixel XL произведува чудни и силни звуци. Тој истотака открил дека ваков проблем се појавува и кај помалите Google Pixel модели. Вчера, конечно Google даде изјава во врска со про ...
14:00, 26-Дек-2016, GSM.mk
Следната година Nokia брендот ќе се врати на пазарот, благодарение на HMD. Компанијата планира да претстави неколку Nokia уреди кои ќе работат на Android. Секојдневно, се повеќе шпекулации се појавуваат за изгледот и спецификациите на уредите...Пред некоја недела, се појавија фотографии од изгледот на т.н Nokia P модел. Уредот ...
14:00, 26-Дек-2016, GSM.mk
Во новата серија реклами Apple вниманието го свртува кон втората генерација на паметни часовници, претставени како дел од секојдневниот животен стил..Станува збор за реклами кои кратко траат и немаат дијалози, а ги водат гледачите во Лос Анџелес и Азија. Главниот фокус е поставен на отворање подароци во кои има нова генерација ...
13:14, 13-Дек-2016, GSM.mk
Моментално познат под името Nokia D1C, новиот Nokia-Android смартфон можеби ќе се појави порано од очекуваното.....Според новите изјави, Nokia D1C ќе биде достапен во две верзии, во зависност од големината на екранот и меморијата. Поскапиот од двете варијанти ќе чини 200 долари, а ќе доаѓа со 3GB RAM и 5.5 инчен full HD (1080p) ...
13:14, 13-Дек-2016, GSM.mk
Еден телефон доминираше со својата продажба во Америка. Додека Android е најпопуларниот оперативен систем во САД, останува да видиме кој е најпопуларниот телефон во последниот период од 2016-та година...iPhone 7 е најпродаваниот телефон во Америка со 10.6% од целосната продажба на смартфони. Неговата поголема верзија, iPhone 7 ...
13:42, 09-Дек-2016, GSM.mk
Lamborghini е бренд познат по своите врвни спортски автомобили, а сега на пазарот за прв пат пласираа и звучници со нивно лого. Во соработка со компанијата iXOOST, автомобилскиот бренд направи скапоцени звучници со дизајн инспириран од моделот Aventador..Освен што стилски потсетуваат на задниот дел на тој суперавтомобил, во тек ...
13:42, 09-Дек-2016, GSM.mk
Apple веќе започна со замена на одредени верзии од iPhone 6. На почетокот, компанијата нудеше бесплатна замена за одредени верзии од смарфтонот. Но, сега работите се променија....Apple вршеше замена на верзии од смартфонот кои беа произведени во периодот меѓу септември и октомври 2015-та година. Уредите кои го имаат проблемот с ...
13:42, 09-Дек-2016, GSM.mk
Иако сеуште Samsung го нема потврдено постоењето на нова A-серија, спецификациите за некои од новите уреди веќе се појавија. Galaxy A7 (2017), најголемиот од новата серија, сега може да го погледнете во новите фотографии и видео!.Како А3 и А5, Samsung Galaxy A7 (2017) има интересна метал-стакло комбинација во својот дизајн ...
13:42, 09-Дек-2016, GSM.mk
Синоќа се одржа церемонијата на доделување на видео игри на годината, за 2016. Главната награда ја зема хитот на компанијата Blizzard, Overwatch..Играта ги победи сите останати влезени во конкуренција - сите видео игри излезени во периодот 24 ноември 2015 - 24 ноември 2016 година, меѓу кои и Doom, Uncharted 4, Inside, Tita ...
22:03, 04-Дек-2016, GSM.mk
Претходна Страна од 5 Следна

Курсеви

(MKD)

57.1726
61.695
58.4233
34.6796
70.2677
0.5249

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9786
EUR/USD
1.0791
GBP/USD
1.229
USD/JPY
108.9209
EUR/CHF
1.056
EUR/AUD
1.779

Игри