image

Вести од Окно

Претходна Страна од 34 Следна
Општество во кое сите би биле предавници не би било идеално место за живеење, но општество само од патриоти во таа смисла би било неиздржливо. повеќе
12:03, 15-Мар-2017, Окно
Витни Биеналето од понеделник е отворено за медиумите, а учествуваат 63 уметници и колективи од САД. повеќе
12:03, 15-Мар-2017, Окно
На 14 март, 2017 година (вторник), во кафе бар „Селект“, здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ ги организира дванаесетите по ред „Роднокрајни поетски средби“. повеќе ...
09:44, 14-Мар-2017, Окно
Марија Баришин го прекина тригодишниот молк за тортурата низ која поминала. Замолчувачите потфрлиле.  повеќе
09:43, 14-Мар-2017, Окно
Јас ја сакам другата, вистинската, просперитетната, обоена во боите на виножитото, Македонија со знаење, каде на школо се чита, во политиката дебатира, победуваат најспремните. повеќе
09:43, 14-Мар-2017, Окно
Тестовите не се премногу сложени, туку само покажуваат дека читателите барем фрлиле поглед на текстот пред да потрчаат на дното од страницата. повеќе
09:42, 14-Мар-2017, Окно
За природниот феномен од Долно Водно... повеќе
11:15, 08-Фев-2017, Окно
Нациите се изживеана работа. Тие постојат само за да можат богатите да ги манипулираат широките народни маси и да ги претвораат луѓето во кукли на јаженца. повеќе
13:13, 25-Јан-2017, Окно
На својот пат од словенските Алпи до границата со Бугарија, германскиот фотограф Курт Хилшер направил вкупно 1200 фотографии, од кои избрал 191 фотографија. повеќе
13:11, 25-Јан-2017, Окно
Срамота е што после сè, законите на оваа држава ве поштедуваат. Но ние сме тука секогаш кога ќе ве сретнеме да ве потсетиме на тоа. повеќе
11:06, 20-Јан-2017, Окно
Тие се една посебна категорија, навистина вонвременска и вонпросторна, тоа е багра на која што не ѝ треба посебна легитимација зашто секојдневно се (де)легитимираше себеси низ оваа црна деценија на македонската политика. повеќе ...
09:16, 18-Јан-2017, Окно
Ако организаторите излезат со соопштение во следните денови дека на „Ромскиот бал“ ќе се собираат пари за најзагрозените, јас веднаш ќе купам билет. повеќе
11:21, 13-Јан-2017, Окно
Нацијата сè уште е поделена кога станува збор за толкувањето на случувањата од војната. повеќе
14:07, 28-Дек-2016, Окно
Единствените услови на конкурсот се: 1) да се поднесе кратка прозна книжевна форма и 2) да биде напишана на македонски јазик. повеќе
14:07, 28-Дек-2016, Окно
Не изградија метро, ниту трамвај, ниту подземна сообраќајница под центарот на градот за да не се чека на семафори со саати, и сега се чудат зошто е загадено?! повеќе
14:07, 28-Дек-2016, Окно
„Е, па, да пукнете, и ние ве мразиме вас и ќе ја запалиме куќата во која заедно живееме!“ повеќе
14:49, 26-Дек-2016, Окно
улиците се празни ко вазни среде зима./ Сите се пред своите куќни олтари / и гледаат вести со костимирани голтари. повеќе
14:49, 26-Дек-2016, Окно
Не разбирам како може кој било да очекува една ваква монструозна, 10-годишна инсталација да се разгради и да падне со еден удар, и преку ноќ? повеќе
13:25, 13-Дек-2016, Окно
Ме ужаснува фактот дека за 10 години успеаја да изградат еден систем кој се темели на неоснован страв кај луѓето.  повеќе
14:42, 09-Дек-2016, Окно
Демократија не постои, затоа што луѓето се поделија, затоа што #младите си отидоа, затоа што нема радост и надеж во очите на граѓаните! повеќе
14:42, 09-Дек-2016, Окно
На натписот прочитав: „Нешто за тебе“. „Колку чуден назив на гостилница“, се зачудив и решив да влезам. повеќе
14:42, 09-Дек-2016, Окно
ДКСК е телото кое треба да ја истражува и гони високата корупција. Буквално ги преспа сите бомби и стотиците други индиции за криминалите на ДПМНЕ и ДУИ. повеќе
12:49, 02-Дек-2016, Окно
Ни треба експлозивна и револуционерна промена на перверзната нормална ненормалност! повеќе
14:01, 01-Дек-2016, Окно
Наместо да крикнат, Тие на дното ќе се навикнат! И ќе фатат во рацете четки Да нема мрачни глетки! повеќе
21:16, 09-Ное-2016, Окно
Неодамна успешно е тестиран првиот контрацептивен метод кој е наменет за мажи. повеќе
21:16, 09-Ное-2016, Окно
До крајот на шеесетите години во Велика Британија и Германија беа осудени околу 200 000 хомосексуални и бисексуални мажи. Денес овие западноевропски земји ја признаваат тежината на направеното злосторство. повеќе ...
21:16, 09-Ное-2016, Окно
Нереформираните бивши структури на македонската УДБА се тие кои стојат зад сите конфликти и кризи. повеќе
13:13, 28-Окт-2016, Окно
Да се влезе во решителна битка до истребување на злото! повеќе
13:13, 28-Окт-2016, Окно
Адвокатот ми кажа додека сум зборувал, Латас се тресел од нервоза, устата му се клатела како хауба на стар камион Фап. повеќе
12:41, 26-Окт-2016, Окно
Состојбата со аквадуктот е навистина очајна, a од Министерството за култура велат дека е заштитен! повеќе
12:16, 11-Окт-2016, Окно
Претходна Страна од 34 Следна

Курсеви

(MKD)

49.9594
61.495
51.3743
38.4753
70.1918
0.4644

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9725
EUR/USD
1.2309
GBP/USD
1.405
USD/JPY
107.5784
EUR/CHF
1.197
EUR/AUD
1.5983

Игри