image

Вести од Вечер

Претходна Страна од 16 Следна
Германците минатата година, и покрај стравувањата од терористички напади, потрошиле рекордни 88 милијарди евра на туристички патувања и одмор, покажуваат податоците претставени на саемот на туризам во Берлин. Желбата за патувања и планови за одмор и натаму се доста големи кај Германците – и во оваа година дури 69 процен ...
09:38, 20-Мар-2017, Вечер
GoPro најави дека ќе отпушти нови 270 вработени, што го расипа расположението од позитивната прогноза за приходите на компанијата кон крајот на првиот квартал на оваа година. Новите кратенки доаѓаат откако во јануари GoPro ослободи 100 вработени, а на крајот на минатата година без работа останаа други 200 лица, што го н ...
09:38, 20-Мар-2017, Вечер
Градоначалникот Тони Трајковски направи увид во градежните активности на улица 10 во Инџиково, каде е во тек комплетна реконструкција.
09:32, 14-Мар-2017, Вечер
Агенцијата Стандард и Пурс го потврди кредитниот рејтинг на Босна и Херцеговина на „Б" со стабилни изгледи.  Агенцијата Стандард и Пурс го потврди кредитниот рејтинг на Босна и Херцеговина на „Б" со стабилни изгледи. ...
09:32, 14-Мар-2017, Вечер
За да функционира железничкиот превоз во наредните 30 години без потешкотии, според студијата која е направена за период од 2017 до 2027 година, на Црна Гора ќе и требаат 70 милиони евра. Црна Гора треба да набави четири модерни електромоторни возови, шест вагони за спиење, четири кушети, 10 седечки купеа и четири локом ...
09:32, 14-Мар-2017, Вечер
Данска, Германија и Холандија партнерски ќе градат остров кој ќе обезбеди енергија за 80 милиони луѓе во Dogger Bank, гребенот на 100 километри од источниот брег на Англија. Можеби за некој ова изгледа како научна фантастика, но верувајте дека е возможно, островот во Dogger Bank може да обезбеди енергија од ветрот за ог ...
09:32, 14-Мар-2017, Вечер
Во тек се градежни работи на магистралниот гасовод Скопје-Тетово-Гостивар, каде денеска ќе се изврши увид во текот на активностите Гасоводот е во вкупна должина од 86 километри, како трет дел од Проектот за изградба на националниот гасоводен систем во Република Македонија. ...
09:32, 14-Мар-2017, Вечер
Постојат различни луѓе, со различен коефициент на интелигенција. Скоро секој се смета себеси за интелигентна личност, но не е секогаш лесно да се процени сопствената интелигенција. А интелигенцијата е доста важна, помеѓу останатото, и во професионален контекст, каде брзиот ум може да значи многу. Но помалку паметните луѓе често и ...
10:04, 13-Мар-2017, Вечер
Францускиот туризам закрепна на крајот на 2016 година, по две тешки години кои ги обележа серијата терористички напади на џихадистите. Францускиот туризам закрепна на крајот на 2016 година, по две тешки години кои гиобележа серијата терористички напади на џихадистите. ...
10:56, 08-Фев-2017, Вечер
Обединетата македонска дијаспора смета дека со крајно неодговорниот напад против Република Македонија и повикот за нејзина поделба конгресменот Дана Рорабакер, републикански претставник од Калифорнија, уште еднаш се посрамотил сам себе, неговите гласачи и партија. Tие го повикуваат претседателот на Конгресот, Пол Рајан и лидерот ...
10:56, 08-Фев-2017, Вечер
Ма беше главна тема откако најави дека неговата компанија Алибаба ќе помогне во создавање на милиони работни места во САД.  Кинескиот милијардер Џек Ма рече дека би почнала војна ако исчезне трговијата, бидејќи таа е повеќе од само размена на стока и пари. ...
10:56, 08-Фев-2017, Вечер
ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите посочува дека деновиве повторно сме сведоци како соросовите невладини т.н. граѓански организации повторно се обидуваат да се претстават како автентични и слободоумни претставници на цивилниот сектор, иако, како што велат, документите кои се појавуваат од нивната тајна комуникација потв ...
10:56, 08-Фев-2017, Вечер
Научници нашле докази за постоење на голем „изгубен континент" под Маврициус во Индискиот Океан Континентот кој геолозите го нарекле „Мавриција" ги опфаќал денешни Мадагаскар и Индија, додека остатокот веројатно потонал пред 84 милиони години. ...
10:56, 08-Фев-2017, Вечер
Падот на цените на нафтата изминативе неколку години влијаеше на тоа некои американски држави производители на нафта, да паднат во рецесија во 2016 година, соопшти „Стандард и Пурс". Од осум американски „нафтени" држави опфатени со анализата на „Стандард и Пурс", само две - Монтана и Тексас, успеаја за влакно да ја избе ...
10:56, 08-Фев-2017, Вечер
Одкако ќе заврши долгиот и напорен ден, сѐ што ви треба е да си легнете и да се одморите. Но, каков е тој одмор ако имате чудни соништа. Но, дали сте знаеле дека постојат неколку работи кои може да придонесат да ви се појават такви соништа? Еве што се може да ги предизвика... 1. Јадење сирење ...
10:56, 08-Фев-2017, Вечер
–Тешко е да се дојде до решение за спорот со името ако некој инсистира на непријателски ставови и покажува националистичко тежиште кое не е во согласност со нашите ставови, изјави грчкиот премиер А ...
13:04, 01-Фев-2017, Вечер
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе оствари поединечни средби со политичките партии на кои ќе се разговара за актуелната политичка состојба.
13:04, 01-Фев-2017, Вечер
Во фискултурната сала на ООУ „Братство" во четврток со почеток во 12.30 часот, ќе се одржи промоција на проектот „Кинестетичка училница" кој ќе биде пилотиран во текот на второто полугодие во сите училишта кои се наоѓаат на територија на општина Карпош. Проектот има за цел, преку физичка активност со примена на модифици ...
13:04, 01-Фев-2017, Вечер
Монографијата ги обработува македонските бронзи – археолошки предмети од 8. до 6. век пред.н.е., пронајдени во Македонија и во соседните балкански региони, кои се користеле, пред сè, како накит со симболичка и со култна намена. Во Археолошкиот музеј на Македонија денеска со почеток во 20 часот ќе се одржи промоција на к ...
13:04, 01-Фев-2017, Вечер
Поради растот на температурите мрзаот забрзано се топи. Оние кои паркираат пред зграда на паркинг особено да внимаваат. Фотографиите објавени на Facebook профилот "Ѕидот на сообраќајниот срам", покажуваат дека неколку возила на ист паркинг синоќа завршиле со скршени ветробрански стакла поради мразот кој топејќи се п ...
13:04, 01-Фев-2017, Вечер
Сродната душа може да се појави во најразлични форми и видови. И покрај тоа што не се сите сродни души љубовни, секоја од нив ќе остави длабок печат во вашиот живот на еден или друг начин. Ова се видовите сродни души што ќе ги запознаете во текот на вашиот живот...Пријателска сродна душа ...
13:04, 01-Фев-2017, Вечер
Акциите на компаниите што котираат на Њујоршката берза во вторникот забележаа пад, како реакција на имиграциските и трговските мерки што ги презеде новиот американски претседател Доналд Трамп. Индустрискиот индекс на Волстрит, Дау Џонс падна за 0,4 отсто на 19.882,93 поени, СП индексот за 0,3 проценти на 2.273,45 поени, ...
13:04, 01-Фев-2017, Вечер
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска веројатно ќе потпише извршни укази за изградба на ѕид долж границата со Мексико, за времена забрана за влез на бегалци во САД и прекин на издавањето визи за граѓани од Сирија и уште шест блискоисточни и африкански земји Американскиот претседател Доналд Трамп денеска веројат ...
10:15, 25-Јан-2017, Вечер
Европа треба да ја промени политиката на штедење што се спроведува во моментов и која го намали бруто-домашниот производ на повеќето земји-членки на ЕУ и негативно се одрази на остварливиот раст во Европа, изјави грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Во својот говор на вечера организирана во негова чест од страна на ...
10:15, 25-Јан-2017, Вечер
Последните случувања во регионот потврдуваат дека постојат естремистички и националистички кругови кои посакуваат да го вратат регионот назад во темните години на конфликти и поради тоа потребна е поголема улога на ЕУ Последните случувања во регионот потврдуваат дека постојат естремистички и националистички кругови кои ...
10:15, 25-Јан-2017, Вечер
Јавното претпријатие за стопанисување со државни шуми „Македонски шуми" денеска ќе го претстави новиот систем за електронско следење на дрвната маса од шума до краен потрошувач. „Македонски шуми" на прес-конференција, како што е најавено, ќе информира и за објавениот повик за интерес за 2017 за регистрирани правни субје ...
10:15, 25-Јан-2017, Вечер
Шефицата на европската дипломатија во соопштението по состанокот во Брисел оцени дека претставниците на Србија и Косово се договориле да ги остават тензиите зад себе и да се фокусираат на работата која претстои Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини им се заблагодари на српск ...
10:15, 25-Јан-2017, Вечер
Обврзниците се издадени по пат на ДТ-овата филијала Интернешенал Фајненс B.V. и на нив не се зголемува нето долгот на компанијата. Компанијата Дојче Телеком издаде обврзници во вредност од 3,5 милијарди евра, со различни рокови на доспевање, од 4,75 до 10 години. ...
10:15, 25-Јан-2017, Вечер
Земјоделците од Тирнавос во централна Грција вчера два часа го блокираа автопатот во делот меѓу Лариса и Кожани, во знак на протест поради зголемувањето на даноците и придонесите за социјално осигурување. Автопатот беше блокиран од 18 до 20 часот, по одлука која ја донесе синдикатот на земјоделците во понеделникот. ...
10:15, 25-Јан-2017, Вечер
Манифестациите ги организира Фондацијата „Тоше Проески" во соработка со Спомен куќата - музеј на Гумење во Крушево. Со крводарителска акција, изложба на фотографии на Тоше и промоција на негова нова песна во Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево денеска ќе биде одбележан 36-от роденден на македонската и балка ...
10:15, 25-Јан-2017, Вечер
Претходна Страна од 16 Следна

Курсеви

(MKD)

52.7945
61.495
53.3163
39.2162
70.1517
0.4793

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9902
EUR/USD
1.1648
GBP/USD
1.3288
USD/JPY
110.1492
EUR/CHF
1.1534
EUR/AUD
1.5681

Игри