image

Вести од DW

Претходна Страна од 34 Следна
Во нападот врз полициски тренинг центар во градот Куета во пакистанската провинција Белуџистан, загинаа најмалку 60 лица, главно полициски кадети.
11:09, 25-Окт-2016, DW
Јарослав Качински денес е најмоќниот човек во Полска, сивата еминенција зад владата. Пред една година неговата партија победи на изборите во земјата, која е денес поразделена од кога било.
11:09, 25-Окт-2016, DW
Според податоците на ОЕЦД над 17 илјади луѓе од земјите на Западниот Балкан во првата половина од годинава добиле работни визи во Германија. На Македонија отпаѓа над 10 проценти од вкупната бројка. ...
10:22, 12-Окт-2016, DW
Жал ми е што сум третиран како 'баџанакот на Мијалков', бидејќи професионално сум се реализирал пред оваа гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ да дојде на власт, вели Јован Илиевски, новиот судија во Европскиот суд за човекови права. ...
10:22, 12-Окт-2016, DW
Под мотото „Борбата продолжува - гласот победува!“ денеска во Скопје ќе се одржи граѓански марш кој го организираат најголемата опозициска партија СДСМ и граѓански здруженија и поединци.
11:30, 11-Окт-2016, DW
Незадоволството во АРМ кулминира, состојбата се оценува како „во крајни граници на издржливост“, а синдикалците кои подолго време бараат зголемување на платите, веќе најавија штрајк.
11:30, 11-Окт-2016, DW
Москва и Анкара одлучија да ја игнорираат војната во Сирија и да го продолжат заемното толерирање во конфликтот. Но затоа, соработката во економијата и енергијата треба да процвета.
11:30, 11-Окт-2016, DW
Грчката влада се надеваше на 2,8 милијарди евра од третиот пакет за помош, а доби само 1,1 милијарда. За остатокот од 1,7 милијарди сѐ уште нема зелено светло од еврoпските министри за финансии.
11:30, 11-Окт-2016, DW
Притиснат до ѕид по скандалот со протеченото видео, Доналд Трамп тргна во контрапад против Хилари Клинтон. Сопствениот сексизам го бранеше со секс-скандалите на Бил Клинтон, нарекувајќи ја Хилари „ѓавол“ ...
13:55, 10-Окт-2016, DW
Доналд Трамп Трамп остана „кул“ и по објавувањето на презирачко кон жените видео, Хилари Клинтон не можеше да поентира од него, смета во својот коментар Инес Пол.
13:55, 10-Окт-2016, DW
Тежок удар за Самсунг: поради проблемите со батериите, запрено е поризводството на Галакси Ноут 7. Акциите на концернот паднаа за три проценти.
13:55, 10-Окт-2016, DW
ВМРО-ДПМНЕ главната изборна стратегија ќе ја темели на „одбрана на државата од федерализација“, тврдат извори од оваа партија. Политиколозите се уверени дека веќе не поминува играњето на националистичка карта. ...
13:55, 10-Окт-2016, DW
Германската полиција го уапси 22-годишниот Сириец осомничен за тероризам, кој беше во бегство од саботата. Џабер ал-Бакр, осомничен за планирање напади, е уапсен во Лајпциг.
13:55, 10-Окт-2016, DW
Денеска рускиот претседател Владимир Путин е во посета на Турција. До неодамна, таквото патување беше речиси незамисливо. Кои беа најважните фази во поновата историја на руско-турските односи? ...
13:55, 10-Окт-2016, DW
Шефот на ХДЗ Пленковиќ денеска треба да добие доверба за состав на нова влада. Очекувањата од него се големи, од продолжување на финансиската консолидација до претворање на ХДЗ од десничарска во конзервативна партија ...
13:55, 10-Окт-2016, DW
Канцеларката Ангела Меркел е повторно во подем. Анкетите покажуваат зголемување на нејзиниот рејтинг од дури 9 проценти.
11:59, 07-Окт-2016, DW
Во пресрет на денешната седница на Советот за безбедност за Сирија, Москва и Вашингтон си разменуваат закани. Русија ги предупредува САД да не ги напаѓаат позициите на сириската армија
11:59, 07-Окт-2016, DW
Во Полска е отфрлена апсолутната забрана на абортусот, но претстои заострување на законот за прекин на бременост.
11:59, 07-Окт-2016, DW
Предизборните вработувања се знак дека ништо не се сменило во политичката култура, ниту во свеста за причините што доведоа до кризата, оценуваат аналитичари.
11:59, 07-Окт-2016, DW
Лицата со ХИВ и ризичните групи во Македонија наскоро може да останат без терапија и превенција.
11:59, 07-Окт-2016, DW
Милиони луѓе се евакуираат од атлантското крајбрежје на САД каде ураганот Метју веќе ги остави првите траги. Најсилниот удар се очекува во текот на денов. Претседателот Обама прогласи вонредна состојба ...
11:59, 07-Окт-2016, DW
Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос е добитник на овогодинешната Нобелова награда за мир
11:59, 07-Окт-2016, DW
СЈО сомничи тројца раководители од УБК и еден од МВР за злоупотреба на службената положба и овластување со што го оштетиле државниот буџет за 862.042 евра, прибавувајќи имотна корист за правното лице „Финзи“ ДООЕЛ ...
13:14, 28-Сеп-2016, DW
Власта по секоја цена сака да го протне буџетот пред избори. Опозицијата ќе протестира, но со жестока дебата и стотици амандмани. Битката за парите кои ќе ги троши идната Влада кулминира, но тешко дека ќе ескалира! ...
13:14, 28-Сеп-2016, DW
Поранешниот израелски претседател почина на 93-годишна возвраст.
13:14, 28-Сеп-2016, DW
Што сѐ не зборува против Доналд Трамп, а тој сепак е во тренд. Чувствата се поважни од фактите.
13:14, 28-Сеп-2016, DW
Дводневната расправа во која пратениците и поставуваа прашања на Јанева, помина во знакот на груби напади врз работата на СЈО, недостиг на волја за неопходните законски измени, и здравствени тегоби кај обвинителката. ...
11:05, 23-Сеп-2016, DW
По убиството на еден Афроамериканец од страна на полицаец, во САД повторно дојде до судири. За воспоставување на мирот во Шарлот, не е потребна само Националната гарда, смета Миодраг Шориќ.
11:05, 23-Сеп-2016, DW
Сѐ што отсекогаш сте сакале да знаете за германската канцеларка Ангела Меркел е содржано во новата книга објавена во Германија „Лексикон Меркел - канцеларката од А до Ш“.
11:05, 23-Сеп-2016, DW
Третирањето на пржинските придобивки како „привремено окупирани територии“, местенките и диверзиите во МТВ, невестуваат почеток на многу валкан предизборен период, велат аналитичари
10:03, 21-Сеп-2016, DW
Претходна Страна од 34 Следна

Курсеви

(MKD)

54.7718
61.4868
55.7299
38.6394
68.593
0.5084

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9828
EUR/USD
1.1226
GBP/USD
1.2523
USD/JPY
107.7337
EUR/CHF
1.1033
EUR/AUD
1.5913

Игри