image

Вести од Макфакс

Претходна Страна од 5 Следна
  Министеството за одбрана и Армијата на Република Македонија во понеделник во осум средни училишта во Велес, Прилеп, Центар, Гостивар, Стумица и во Штип ќе го почнат проектот за популаризација ...
10:01, 20-Мар-2017, Макфакс
  Грчките даночни инспектори во понеделникот протестираат против политиката на штедење пред зградата на грчкото министерство за финансии, пишува во понеделникот весникот Ekathimerini.   На протестот на вработените им се ...
10:01, 20-Мар-2017, Макфакс
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Граничниот премин Табановце е отворен за сообраќај, откако повеќе часови беше во прекин поради дефект со електричната енергија. МСМ препорачува ...
09:32, 14-Мар-2017, Макфакс
Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски оствари средба со претставници на здружението “Скопје смог аларм“. На средбата стана збор за преземање конкретни мерки на краток и долг рок, кои би ...
10:56, 08-Фев-2017, Макфакс
  Пред утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан, кој треба да се сретне со претставниците на парламентарните политички партии, во среда се очекува засилување барем на внатрепартиските консултации за евентуално ...
10:56, 08-Фев-2017, Макфакс
  Косовскиот претседател Хашим Тачи, претседателот на косовското собрание Кадри Весели и премиерот Иса Мустафа во вторникот порачале дека треба да се продолжи со формирањето на Заедницата на српски општини ...
10:56, 08-Фев-2017, Макфакс
Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор му порачал на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека САД ја поддржуваат Турција како стратешки партнер и сојузник во НАТО, соопшти Белата куќа. ...
10:56, 08-Фев-2017, Макфакс
  Најмалку три лица, меѓу нив и дете, загинаа, а 29 се повредени кога маж со автомобил намерно влетал во група пешаци во центарот на Мелбурн, соопшти денес полицијата, истакнувајќи дека овој инцидент не е поврзан со тероризам. Тројцата загинаа и уште тројца се во критична состојба кога возачот со голема брзина влетал во нив […] ...
10:37, 20-Јан-2017, Макфакс
  Сите електроенергетски капацитети во Македонија се во лоша состојба и не можат да произведат доволно струја за да се покријат домашните потрошувачи. Поради оваа причина Македонија интензивно увезува струја, од Божиќ до денес, потрошени се 4,2 милиони евра за вкупно пет увезувања, а веќе е закажано и шестото за овој месец.   Хидр ...
10:37, 20-Јан-2017, Макфакс
  Во текот на четвртокот вечерта екипите на зимската служба на Град Скопје фрлија 60 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места, и  сите булевари и улици кои се во надлежност на Градот Скопје се исчистени и истите се проодни.             Екипите на зимската служба  на терен со механизација и рачно […] ...
10:37, 20-Јан-2017, Макфакс
Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп им порача во четвртокот на Американците дека ќе ја обедини нацијата, и најави промени какви што Америка не видела со децении. „Ќе ја обединиме нашата земја. Ќе направиме работи кои за нашата земја не се сторени многу многу децении,тоа ви го ветувам“, изјави Доналд Трамп обраќајќи им се на и ...
10:37, 20-Јан-2017, Макфакс
Промет од 13,5 милиони денари на преку 87 трансакции и истргувани 57.000 лотови беше остварен во средата во претразничното тргување на Македонската берза на хартии од вредност. Промет над милион денари остварија акциите на Стопанска банка Скопје 3,2 милиони денари, Алкалоид АД 2,3 милиони денари и Комерцијална банка Скопје 1,2 милион денари ...
10:37, 20-Јан-2017, Макфакс
Во пресрет на верскиот празник Водици (19.01.), сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен сообраќаен режим за сообраќајници во централното градско подрачје, како и во општина Ѓорче Петров. Така, на 19.01. во периодот од 09,00 часот па до завршувањето на манифестацијата по повод Водици, во центарот на Скопје за сообраќај ќе бид ...
09:16, 18-Јан-2017, Макфакс
  Вера Калин станува дел од најпознатите млади македонски автори која во рамките на Зимскиот Саем на книгата 2017 на Клуб Матица за своите фанови и читатели ќе ги потпишува своите дела во, среда, со почеток во 18 часот. Средбата ќе се одржи во Клуб Матица на веќе познатиот Булевар на книгите. Таа до сега […] ...
09:16, 18-Јан-2017, Макфакс
На Македонската берза за хартии од вредност особен беше интересот на вложувачите за акциите на две домашни банки, со кои беше остварен над половина од обемот од тргувањето во вторникот. Акцијата на Комерцијална банка АД Скопје и акцијата на Стопанска банка АД Битола остварија поединечен промет од над пет милиони денари. Беа истргувани вкупн ...
09:16, 18-Јан-2017, Макфакс
Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) го осудува напливот на координирано вербално насилство на власта против новинари, кои се насочени против слободата на медиумите и правото на јавноста да се информира. „Ваквите напади имаат за цел да ги заплашат и замолчат новинарите и да ја задушат критиката во медиумите. Со тоа власта сака да ја ...
18:24, 16-Јан-2017, Макфакс
Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, признава дека нeговиот тим по дебаклот од Евертон е далеку од освојување на шампионската титула. Шпанецот рекол дека Челзи е блиску до шампионска промоција. Манчестер Сити во недела го доживеа најубедливиот пораз на „Гудисон Парк“ во последните девет години, Евертон победи 4:0, а Гвардиола не крие ...
18:24, 16-Јан-2017, Макфакс
Актерката Мерил Стрип остро го критикуваше новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во нејзиниот говор откако ја доби наградата за животно дело на Golden Globes (Златен глобус). Иако Стрип директно не го именуваше Трамп, таа го искористи речиси целиот говор за напад на неговото однесување и политики. Трикратната оскаровка рече дек ...
09:50, 09-Јан-2017, Макфакс
Најбрзиот човек во светот Јусеин Болт (30) и гимнастичарката Симон Бајлс (19) се прогласени за најдобри светски спортисти во 2016 година, во изборот на францускиот весник L’Equipe. Атлетичарот од Јамајка петти пат во кариерата ја добива наградата наречена „champion des champions“ (2008., 2009., 2012., 2015., 2016.), додека младата Аме ...
13:53, 28-Дек-2016, Макфакс
Пронајдена е втората црна кутија на рускиот воен авион што во недела се урна во Црното море, објави во среда руското министерство за одбрана. „Втората црна кутија на авионот Тупољев Ту-154 е пронајдена и извадена во среда наутро“, објави руската војска. Пронаоѓањето на кутијата ќе овозможи да се утврди причината за несреќата во која загина ...
13:53, 28-Дек-2016, Макфакс
Веста за смртта на Кери Фишер го потресе нејзиниот колега Харисон Форд со кој таа играше во филмскиот хит серијал „Војна на ѕвездите“, и со кој наводно имала и љубовна афера. Познатата принцеза Леа почина, во вторникот, на возраст 60 години, откако минатиот петок ѝ се слошило за време на авионски лет од Лондон до […] ...
13:53, 28-Дек-2016, Макфакс
Маж кој испратил сперма на холандска клиника за вештачко оплодување во Утрехт добил повеќе деца од тоа што се надевал. Имено, поради таканаречена „грешка во процедурата“, постои можност со неговата сперма да се оплодени јајцеклетките на 26 жени, наведува Медицинскиот центар на Унивeрзитетот во Утрехт. Половина од жените веќе се трудни или с ...
13:53, 28-Дек-2016, Макфакс
Во првите 11 месеци од годинава индустриското производство бележи раст за 3,4 отсо, споредбено со истиот период лани, додека пак на месечно ниво, во ноември е за 4,9 отсто пониско во однос на минатата година. Индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2016 година, во споредба со ноември 2015 година, бележи ...
13:53, 28-Дек-2016, Макфакс
Откако пред 10 години Словенија премина на единствената европска валута, цените во просек пораснаа за 20 отсто. Но исто така статистичарите пресметале дека месечната нето плата пораснала за повеќе од 30 отсто. „Воведувањето на еврото овозможи послесно споредување на цените со другите земји кои се во состав на евро зоната, а во првите неколк ...
13:53, 28-Дек-2016, Макфакс
Специјалниот суд во Белград го укина решението за притвор и наложи повлекување на потерницата што пред 11 години беше распишана по Богољуб Кариќ, откако Обвинителството за организиран криминал ги запре истрагите што се водат против него. Откако Обвинителството во вторник донесе наредба со која се запира истрагата против Кариќ заради кривичн ...
13:53, 28-Дек-2016, Макфакс
Откупот на тутун тече без проблеми. За две недели колку што трае предавањето на новата реколта од страна на откупните организации биле преземени околу 3 милиони килограми суров тутун со просечна цена од 190 денари за килограм. Од Државниот земјоделски инспекторат велат дека со стартот на откупот на терен се и нивните инспектори, досега нема ...
14:00, 02-Дек-2016, Макфакс
Прв случај на починат од грип оваа сезона е регистриран во Црна Гора, соопштија од Клиничкиот центар во Подгорица, при тоа додавајќи дека станува збор за пациент на возраст од 63 години, кој боледувал од повеќе хронични болести. Во Центарот за контрола и превенција на болестите на Институтот за јавно здравје во вторник пристигнала пријава [ ...
13:42, 01-Дек-2016, Макфакс
На Волстрит во средата индексите S&P 500 и Nasdaq паднаа, иако силниот скок на цените на нафтата го поттикнаа растот на акциите во енергетскиот сектор. Индексот Dow Jones зајакна за 0,01 отсто, на 19.123 поени, додека индексот S&P 500 ослабе за 0,27 проценти, на 2.198 поени, а Nasdaq индексот се лизна за 1,05 отсто, на […] ...
13:42, 01-Дек-2016, Макфакс
Титулата светски првак во шах не го промени носителот. Норвежанецот, Магнус Карлсен е велемајстор во оваа игра, во финалето тој го победи Русинот Сергеј Карјакин. Титулата светски првак ја одбрани во тај брејк, односно „рапид“ токму на својот 26-ти роденден. Карлсен во „рапидот“ победи 3:1, откако регуларниот дел заврши 6:6. „Шахот е уметно ...
13:42, 01-Дек-2016, Макфакс
  Македонија нема веќе да добива поддршка од Глобалниот фонд за спроведување на интервенциите од Националната програма за ХИВ, а граѓанските организациии и корисниците на овие програми за ХИВ, предупредија дека политиката на власта со скратување на Буџетот, ќе доведе до епидемија на ХИВ во земјавата. Во Македонија во четвртокот започну ...
13:42, 01-Дек-2016, Макфакс
Претходна Страна од 5 Следна

Курсеви

(MKD)

49.9594
61.495
51.3743
38.4753
70.1918
0.4644

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9725
EUR/USD
1.2309
GBP/USD
1.405
USD/JPY
107.5784
EUR/CHF
1.197
EUR/AUD
1.5983

Игри