image

Вести од МКД

Претходна Страна од 34 Следна
Министеството за одбрана и Армијата на Република Македонија денеска во осум средни училишта во Велес, Прилеп, Центар, Гостивар, Стумица и во Штип ќе го почнат проектот за популаризација на воениот рок за служба во АРМ, кој ќе се реализира до крајот на април во средните училишта низ Македонија. ...
10:03, 20-Мар-2017, МКД
Ракометарките на младата репрезентација на Македонија со победа над Фарските Острови обезбедија пласман на Европското првенство во Словенија кое ќе се одржи оваа година.
10:03, 20-Мар-2017, МКД
Претседателот Ѓорге Иванов, денеска и утре престојува во работна посета на Баку, Република Азербејџан, по повод учеството на 5. Глобален Баку форум, во организација на меѓународниот центар „Низами Ганџави“, соопшти кабинетот на Иванов.  ...
12:04, 15-Мар-2017, МКД
Специјалното јавно обвинителство денеска треба да го објави новиот шестмесечен извештај за својата работа.
12:04, 15-Мар-2017, МКД
Американскиот претседател Доналд Трамп платил 38 милиони милиони долари во даноци на повеќе од 150 милиони долари приход во 2005 година, соопшти Белата куќа во вторникот, како одговор на извештајот на МСНБЦ дека мрежата дошла до две страници од документот. ...
12:04, 15-Мар-2017, МКД
Полуфиналето од ФА Купот носи два атрактивни дуели, Челси ќе се сретне со Тотнем, а Арсенал ќе игра против Манчестер Сити
09:45, 14-Мар-2017, МКД
Дел од фановите на Челси му го свртеа грбот на Жозе Мурињо на денешниот дуел со Манчестер јунајтед и почнаа да го навредуваат Португалецот кој до пред некоја година им беше миленик ...
09:45, 14-Мар-2017, МКД
На Македонија ѝ е потребен маж, маж кој ќе лупне и грмне на маса.
09:43, 14-Мар-2017, МКД
Четириесет и седумгодишна битолчанка денеска претпладне.е пронајдена мртва во нејзиниот дом во населбата Нова Битола, соопштија од полицијата.
09:42, 14-Мар-2017, МКД
СВР Куманово поднесе кривична пријава против петнаесетгодишник од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело разбојништво.
09:42, 14-Мар-2017, МКД
И денеска времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен слаб дожд, на планините и на некои повисоки места слаб снег. Ќе дува умерен северен ветер, кој повремено ќе се засилува, особено вдолж Повардарието. ...
09:32, 14-Мар-2017, МКД
Крајно време е Зоран Заев да покаже барем малку државност и чувство на припадност кон сопствениот народ да смогне сили и да ѝ каже не на платформата од Тирана, да ја прифати понудата на ВМРО-ДПМНЕ со што ќе се обврзе да не ја реализира тиранската платформа. Доколку пак Зоран Заев до таа мера е импресиониран од платформата од Тира ...
10:04, 13-Мар-2017, МКД
Синоќа беше комплетирана групната фаза и од женската ракометна Лига на шампионите, Вардар во четвртфиналето ќе игра против Митјиланд.
10:04, 13-Мар-2017, МКД
Крајна опција е креирање на влада од двете најсилни македонски партии, која има огромно мнозинство во парламентот, со цел да се зачува државата, што е милион пати подобро отколку да ги прифатиме барањата од т.н. платформа. ...
11:15, 08-Фев-2017, МКД
Поранешниот капитен на германската репрезентација и актуелен на Баерн, Филип Лам потврди дека по крајот на сезоната ќе се повлече од фудбалот. 
11:11, 08-Фев-2017, МКД
11:10, 08-Фев-2017, МКД
Соросовите навладини организации повторно се обидуваат да се претстават како автентични и слободоумни претставници на цивилниот сектор, иако документите кои се појавуваат од нивната тајна комуникација уште еднаш го потрдуваат она што целата јавност веќе добро го знае - не се ниту автентични, ниту слободоумни, туку се слуги на пол ...
10:56, 08-Фев-2017, МКД
Непознати сторители синоќа, околу 23 часот, во Прилеп, ја полиле со бензин и ја запалиле гаражата на новинарот и сопственик на порталот „Публикум“, Зоран Милошески. 
13:13, 25-Јан-2017, МКД
Не знам дали да ви ги претставувам, пошто мене они ми се легенди. Добро, ај малку: тоа е оној пеjач (Ерол се вика, добар човек и крајно љубезен комшија) кој пее како оној од Хари Мата Хари. Ви текнува? ...
12:53, 25-Јан-2017, МКД
Властите на Париз во рамките на борбата против загадувањето забранија возење на автомобили регистрирани пред 2000 година.
12:46, 25-Јан-2017, МКД
Американскиот претседател Доналд Трамп навести дека денес почнува изградбата на ѕидот на границата со Мексико, а во следните денови се очекува и да ги потпише извршните наредби што се однесуваат на емиграцијата и безбедноста на границите. ...
12:46, 25-Јан-2017, МКД
Невладината Транспаренси интернешнал во последниот индекс на корупција, објавен денеска, предупреди дека во државите каде има популистички лидери кои дошле на власт со ветувања за промена на статус-кво и борба со корупцијата, тој проблем се продлабочува. ...
12:33, 25-Јан-2017, МКД
Левица силно ја поддржува иницијативата сите 120 пратеници во Собранието да ја донираат својата прва пратеничка плата за решавање на конкретни горливи проблеми во нашето општество. ...
12:33, 25-Јан-2017, МКД
Рејтингот на Трамп пред инаугурацијата е полош од кој било од неговите понови претходници на секое поле, пишува Гардијан.
10:58, 20-Јан-2017, МКД
Специјалното јавно обвинителство е битно за идината на Македонија и за целосно расчистување со аферата со прислушувањето. Демократската унија за интеграција ќе прифати влада со партијата што ќе гарантира продолжување на мандатот на СЈО, изјави вчера членот на претседателството на ДУИ Рафиз Алити на гостувањето на ТВ 24 вести. ...
09:16, 18-Јан-2017, МКД
Претседателот на Владата, Емил Димитриев, и заменикот на претседателот на Владата, Владимир Пешевски, денеска се сретнаа со претставници на синдикатот и на менаџерскиот тим на компанијата Југохром и им ветија внимание за нивниот проблем. ...
18:24, 16-Јан-2017, МКД
М.Д. од Куманово доби 30 дневен притвор откако било пријавено дека ја силувал 12 годишната ќерка.
09:36, 09-Јан-2017, МКД
Во објектот на поранешно инфективно одделение во Прилеп пред два дена било пронајдено мртво 26-годишно момче.
09:36, 09-Јан-2017, МКД
Вчера во 10.15 часот во полициската станица- Гостивар, И.А.,директор на општа болница „Ферит Мурат" во Гостивар, пријавил пожар во лабораторијата.
14:50, 26-Дек-2016, МКД
Вардар и колумбискиот играч Џон Обрегон спогодбено ја раскинаа соработката, напаѓачот како слободен фудбалер може да си бара нов клуб.
14:46, 26-Дек-2016, МКД
Претходна Страна од 34 Следна

Курсеви

(MKD)

49.9594
61.495
51.3743
38.4753
70.1918
0.4644

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9725
EUR/USD
1.2309
GBP/USD
1.405
USD/JPY
107.5784
EUR/CHF
1.197
EUR/AUD
1.5983

Игри