image

Вести од Сител

Претходна Страна од 34 Следна
Од еднаш ви се оди на куглање зарем не?
11:56, 15-Мар-2017, Сител
Кошаркарите на Голден Стејт по двата пораза ја прекинаа низата откако ноќеска ја победија Филаделфија. Тие беа на прагот на нов пораз откако во финишот на третиот период беа во негатива од 16 поени (74:90). Сепак предводени од Стеф Кари, кој на денот на својот 29-ти роденден постигна 29 поени, а одлична соработка имаше од Клеј Томсон кој постигна ...
11:56, 15-Мар-2017, Сител
Денеска истекува рокот за поднесување годишна даночна пријава за остварени дополнителни приходи во текот на 2016 година. За да се излезе во пресрет на граѓаните кои треба да поднесат годишна даночна пријава и да го испочитуваат рокот даночните шалтери на УЈП денеска ќе работат до 20 часот. Од УЈП очекуваат годинава да бидат поднесени вкупно 420.00 ...
11:56, 15-Мар-2017, Сител
Мелита која е позната по провокативни фотографии, овој пат изненади со фотографија на која е закопчана до врат.   Најбрз начин да бидеш среќен  е да мислиш и да чуствуваш, дека она најдоброто тек доаѓа…и секогаш слушај си го срцето, тоа си знае, напиша Мелита. ...
11:56, 15-Мар-2017, Сител
Еден возач на велосипед се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно 12 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во три незгоди три лица се полесно повредени, а во осум е причинета материјална штета. Вчера полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај 19 возачи  кои се ...
11:56, 15-Мар-2017, Сител
Рано изутрина околу шест часот пожар зафати куќа во Белград, а граѓаните бегале боси во паника на улица. За среќа повредени нема, а на местото на пожарот веднаш дошла противпожарна екипа која ги ставила пламените јазици под контрола.   Пожарот избувнал на кров на куќа, но со оглед на тоа дека таа е допрена до зграда, еден станар вдишал чад.    Брз ...
11:56, 15-Мар-2017, Сител
Руската вселенска агенција Роскосмос соопшти дека почнала најново регрутирање на космонаути и додаде дека ќе бидат избрани првите, кои ќе чекорат по Месечината.  Роскосмос бара шест до осум професионални космонаути, кои ќе бидат пилоти на новиот вселенски брод „Федерација“ и ќе работат на Меѓународната вселенска станица.  Кандидатите можат да се п ...
11:56, 15-Мар-2017, Сител
    Под силно полициско обезбедување, денеска продолжува судењето за хоророт во кумановската Дива Населба.   На судењето во понеделникот на обвинителна клупа седнаа тројцата обвинети во случајот, Лирим Демири, Хајруш Авдија и Бетим Кабаши.   Авдија во своето сведочење пред судот истакна дека не користел оружје и во кУманово дошол на покана на свој ...
11:56, 15-Мар-2017, Сител
Агенцијата Блумберг неочекувано прогнозира дека Грција може да постигне буџетски суфицит од над пет проценти од БДП во 2019 година, доколку земјата усвои нови економски мерки, пишува весникот „Имерисија“.  Според агенцијата, која цитира владини извори, суфуцитот ќе произлезе од намалувањето на буџетските трошоци и од зголемување на приходите од да ...
11:56, 15-Мар-2017, Сител
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска ќе додели награди и пофалници на најдобро дипломираните студенти во учебната 2014/2015 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје, ќе ја додели Наградата „26 јули” на најдобрите студенти во учебната 2015/2016 година од областа на архитектурата, општествените науки и уметностите, ка ...
09:32, 14-Мар-2017, Сител
Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска попладне во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел, потврди Танјуг, повикувајќи се на изјава од кабинетот на премиерот. Нивниот десетти состанок, претходно планиран за петок, 17 март, е поместен нанапред бидејќи во меѓувреме беше одложена средбата на германската канцеларка со американс ...
09:32, 14-Мар-2017, Сител
Тројца осомничени атентатори самоубијци планирале напад врз трговски центар во Германија, со активирање на експлозиви што ги носеле во ранци, пренесе ДПА, повикувајќи се на весникот „Велт“. Осомничените атентатори планирале да извршат напад во трговски ценатр во градот Есен. Поради заканата од бомбашки напад, во текот на изминатиот викенд трговски ...
09:32, 14-Мар-2017, Сител
Предложената замена на законот за здравствена заштита, усвоен за време на владеењето на претходниот американски претседател Барак Обама би заштедила пари до 2026 година, но може да остави 24 милиони лица во САД без здравствено осигурување, нагласи во извештај Службата за буџет на Конгресот. Според Службата, законот, кој го предложија републиканцит ...
09:32, 14-Мар-2017, Сител
Вима - Атина Можеби првпат во целосното владеење на Алексис Ципрас на политичката сцена, но најмногу во самата партија Сириза, се појави првото мрморење. Мроморење кое сега е адресирано до самиот „лидер“. Прашањето на многумина во Сириза е дали Ципрас управува на сила и врз основа на план, или едноставно земјата се управува со автопилот, а во пило ...
10:04, 13-Мар-2017, Сител
Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не можела да премине, и поради тоа веднаш поднела барање за развод на бракот. – Се чувствувам измамено ...
10:56, 08-Фев-2017, Сител
Познатиот пејач Џорџ Мајкл почина на 25 декември, но семејството се уште не знае кога ќе биде погребот. Имено, како што пишува таблоидот „Сан“, аутопсијата првично не ги даде сите одговори, а резултатите од повторените токсиколошки испитувања направени веднаш потоа, се уште не се добиени. По се, изгледа дека на нив ќе се чека уште неколку недели. ...
10:56, 08-Фев-2017, Сител
Малолетниот Н.Ѓ. (15) од Сврљиг кој пред 2 дена во семејната куќа со татковата ловечка пушка случајно ја уби својата сестра Јована Ѓорѓевиќ (19) кога сфатил што направил, го скрил оружјето на таванот, пишува Информер. На сослушањето потоа во детали опишал како ја убил сестрата. Признал дека ужасно се исплашил и дека тоа било причина што одлучила ...
10:56, 08-Фев-2017, Сител
Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. – Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа. Обама може да склучува договор со Иран, број еден по терор, и тоа не е проблем, напиша Трамп на Твитер. Трамп и Путин нео ...
10:56, 08-Фев-2017, Сител
Шампионот на АБА лигата екипата на Црвена Звезда ја продолжи победничката серија во Евролигата откако синоќа на гостувањето ја совлада Басконија . Ова за „црвено-белите“ беше шеста победа по ред и на табелата по некомплетното 19.коло се искачија петтото место.   Резултати на натпреварите од 19.коло:  Уникс – Фенербахче 81:86,  Галатасарај – Макаби ...
10:15, 25-Јан-2017, Сител
Британската премиерка Тереза Меј в сабота, на 28 јануари, ќе ја посети Турција, каде ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, соопшти Даунинг стрит. Тоа ќе биде прва посета на Меј на Турција откако ја презеде должноста британски премиер во јули минатата година. Во соопштението се наведува дека Меј и Ердоган ќе разговараат за антит ...
10:15, 25-Јан-2017, Сител
Од почетокот на годинава дебарската Територијалната противпожарна единица интервенирала во гаснење на седум пожари, од нив дури четири предизвикани од неисчистени оџаци. Според командирот на единицата Џетан Мифтароски, два од пожарите се во Дебар, еден во селото Жировница и еден во Ростуше. Благодарение на брзата интервеција спречени се поголеми п ...
09:16, 18-Јан-2017, Сител
Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на планинските премини Стража и Ѓавато, како и на патниот правец крак Маврово - Дебар, соопшти АМСМ.  Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег. Магла со видливост до 50 метри има на Плетвар, а снег со слаб интензитет паѓа во Kрива Па ...
09:16, 18-Јан-2017, Сител
Американката Самер Зервос, која го обвини новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп за сексуално вознемирување, денеска против него покрена тужба за клевета. Зервос, поранешна учесничка во реалното шоу „Приправник“ првпат упати обвинувања кон Доналд Трамп пред околу два месеца. Во октомври минатата година таа го обвини магнатот за несакани и ...
09:16, 18-Јан-2017, Сител
Македонската опера и балет вечер ќе го изведе популарното оперско дело од Моцарт „Дон Џовани“. Во  најновата изведба диригент ќе биде Џанлука Мартиненги од Италија, кој е шеф-диригент во МОБ за оваа сезона. Во претставата учествуваат солисти од Италија - во насловната улога ќе настапи Лука дел Амико, а гости се и неговите сонародници  Роберто де К ...
09:16, 18-Јан-2017, Сител
Значително зголемување на снежната покривка, на повеќе места и за 20 до 30 сантиметри, најавува УХМР поради  врнежите кои ќе бидат пообилни кон крајот на денот и во текот на ноќта. Најмногу вкупни врнежи ќе има на југот од земјава каде на места се очекуваат и над 40 cантимтери нов снег. Во Скопско се очекува висината на покривката да се зголеми за ...
09:16, 18-Јан-2017, Сител
Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска се сретна со Мартин Безак, амбасадор на Република Словачка во Република Македонија,  при што станало збор за продолжување на соработката со словачкото МВР во делот на надзорот на јужната граница. Како што соопшти МВР, на средбата, министерот Нухиу на амбасадорот Безак изразил благодарност до Републ ...
18:24, 16-Јан-2017, Сител
Отстрана ни изгледа дека животот на метеоролозите е неинтересен и здодевен, но и во оваа професија има моменти за паметење. Американските метеоролози Мајк Дорфман и Том Падем, вработени во Метео-опсерваторијата на планината Вашингтон, спроведуваат експеримент што треба да покаже што ќе се случи ако човек се најде надвор на отворено при брзина на в ...
18:24, 16-Јан-2017, Сител
Српската актерка и водителка Софија Рајовиќ дигна голема прашина во медиумите откако објави фотографија на својот Инстаграм профил. На фотографијата е во кревет со атрактивен, непознат маж, а коментарите од фановите беа дека таа имала секс пред да ја направи фотографијата, а тоа можело да се види и од задоволството на нејзиното лице. ...
18:24, 16-Јан-2017, Сител
Најбизарниот сексуален обичај во селата во Србија, пред одреден период крена голема прашина. Во источните делови на Србија се тврди дека овие обичаи се употребуваат и денес. Обичајот е тоа што момчињата им даваат бонбони на девојките па ги носат во мрак. Ова се случува обично во периодот пред зимата. Во овој бизарен обичај девојчињата и момчињата ...
18:24, 16-Јан-2017, Сител
Вкупно девет сообраќајни незгоди се случиле во изминатото деноноќие во Скопје, од нив во една полесно е повредено едно лице, а осум се со материјална штета. Во текот на изминатот ден сообраќајната полиција открила и санкциониракла поголем број прекршоци. Седум возачи поминале на црвено светло на семафорот, двајца се исклучени од сообраќај поради у ...
11:05, 13-Јан-2017, Сител
Претходна Страна од 34 Следна

Курсеви

(MKD)

49.9594
61.495
51.3743
38.4753
70.1918
0.4644

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9725
EUR/USD
1.2309
GBP/USD
1.405
USD/JPY
107.5784
EUR/CHF
1.197
EUR/AUD
1.5983

Игри