Близу Земјата откриена нова планета погодна за живеење
24info.mk
„Ловецот на планети“ на НАСА, сателитот ТЕСС, ја откри првата планета што може да се насели, која е голема колку Земјата. Ѕвездата ТОИ 700 по површина зафаќа 40 проценти од површината на Сонцето на Земјата, а нејзината температура е за половина пониска од таа  на Сонцето. Оддалечена е околу сто светлосни години од Земјата. Американската вселенска агенција објави дека ТЕСС пронашол свет со големина на Земјата во кој може да се живее, а предуслов за живеење е присуството на проточна вода, пренесува АФП.

Курсеви

(MKD)

55.8615
61.6432
57.5459
38.2236
73.1149
0.5096

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9707
EUR/USD
1.1035
GBP/USD
1.3089
USD/JPY
109.6183
EUR/CHF
1.0712
EUR/AUD
1.6127

Игри