image
Краток филм на Елеонора Венинова ќе се прикаже на Кан
 
2019-03-08 18:07:00
 
  
 

Извор: HeadLines

Краток филм на македонската режисерка Елеонора Венинова кој е дел од балкански омнибус ќе се прикаже на годинашниот Кански филмски фестивал (14- 25 мај). Филмот „Знакот“ (The Sign) кој е дел од балканска копродукција ќе се прикаже во програмата 15 дена на авторите, популарна како Кензен. Венинова, чии кратки филмови „Влакна“ и „Борба за смрт“ добија повеќе награди на фестивали низ светот, на последниот конкурс на Агенцијата за филм доби поддршка за својот прв долгометражен филм „Преекспонирано“ на „ДНФ Филм“ од 18 милиони денари (292.682 евра).

Во реализацијата на проектот учествуваат Агенцијата за филм, Српскиот филмски центар, Словенски филмски центар и Филмскиот центар на Црна Гора. Авторите ќе добијат можност да ги претстават своите први долгометражни проекти на учесниците на Канскиот филмски фестивал и маркет меѓу кои селс агенти, претставници од медиумите и дистрибутери.

К.Ѓозев

Курсеви

(MKD)

55.9213
61.4967
56.5591
37.9305
71.8084
0.5147

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9887
EUR/USD
1.0997
GBP/USD
1.2841
USD/JPY
108.6483
EUR/CHF
1.0873
EUR/AUD
1.6213

Игри