image
Почина француската режисерка Агнес Варда
 
2019-03-29 17:58:23
 
  
 

Извор: HeadLines

Француската режисерка и пионерка на Новиот бран, Агнес Варда денеска почина на 90 години во Париз, по кратко боледување.

Варда е позната по филмовите „Клео од пет до седум“, „Вагабонд“, за кој во 1985 година беше наградена со Златниот лав и со Жако од Нант

Таа припаѓаше на Левиот брег на францускиот Нов бран, заедно со Ален Ресне, Крис Маркер и Маргарит Дурас.

Варда е најстарата личност која доби номинација за Оскар за животно дело минатата година.

Таа беше во брак со режисерот Жак Деми.

С.С.

Курсеви

(MKD)

54.8575
61.4898
53.8628
38.6194
71.0454
0.4906

Валутен Пазар

USD/CHF
1.0185
EUR/USD
1.1209
GBP/USD
1.2951
USD/JPY
111.8172
EUR/CHF
1.1416
EUR/AUD
1.5922

Игри