image
ИЊАРИТУ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ
 
2019-02-27 17:40:00
 
  
 

Извор: HeadLines

Четирикратниот оскаровец Алехандро Ињариту ќе претседава со жирито на годинашниот Кански филмски фестивал. Мексиканскиот режисер, кој ги доби оскарите во 2014 и 2015 година за „Човек птица“ и за „Повратник“, вели дека е почестен.

Жирито, на чие чело лани беше актерката Кејт Бланшет, го избира добитникот на главната награда Златна палма. Фестивалот оваа година ќе се одржи од 14 до 25 мај.

„Кан е фестивалот што има голема важност за мене уште од почетоците на мојата кариера. Почестен сум и возбуден што се враќам на фестивалот оваа година и ќе ми биде огромна чест да претседавам со жирито. Филмот тече низ вените на оваа планета, а овој фестивал е нејзиното срце“, изјави Ињариту, кој досега има освоено пет награди во Кан.

К.Ѓ.

Курсеви

(MKD)

55.9213
61.4967
56.5591
37.9305
71.8084
0.5147

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9887
EUR/USD
1.0997
GBP/USD
1.2841
USD/JPY
108.6483
EUR/CHF
1.0873
EUR/AUD
1.6213

Игри