image
ГОДАР, СПАЈК ЛИ, ПАНАХИ ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН
 
2018-05-12 17:32:00
 
  
 

Извор: HeadLines

Новите филмови на Спајк Ли и Жан-Лик Годар се дел од селекцијата за Златна палма на 71. Кански филмски фестивал што ќе се одржи од 8 до 19 мај. Фестивалот денеска ја објави селекцијата за престижната награда, а меѓу 17-те конкуренти се и филмовите на Џафар Панахи, Павел Павликовски, Кирил Серебреников, Надин Лабаки, Матео гароне, Хироказу Коре-Еда и Ѓиа Џанг-Ке.

„Црниот член на Кју-Клукс-Клан“ на Спајк Ли, ќе има премиера на првата годишнина од насилните протести во Шарлотсвил, Вирџинија, каде што маршираа бели националисти и беше убиен демонстрант. Филмот е приказна за вистинскиот живот на Рон Сталворт, црн полицаец во Колорадо, кој во 1978 тајно се инфилтрирал во Кју Клукс Клан. Џон Дејвид Вашингтон го игра Сталворт во филмот, а Адам Воитер го игра неговиот партнер. Филмот на Годар „Сликовница“ е опишан како „револуционерна песна во пет поглавја“.

Кан отвора со „Секој знае“ на иранскиот оскаровец Асгар Фархади , на шпански јазик со Пенелопе Круз и Хавиер Бардем.

Контроверза годинава е што Нетфликс ги повлече сите филмови од Кан поради тоа што фестивалот лани одлучи да не прикажува филмови кои нема да имаат кинодистрибуција во Франција.

К. Ѓозев

Курсеви

(MKD)

54.4734
61.495
54.872
37.6439
69.1343
0.5022

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9927
EUR/USD
1.1289
GBP/USD
1.2691
USD/JPY
108.4695
EUR/CHF
1.1207
EUR/AUD
1.6336

Игри