image
Два македонски филмови со награди на 9.издание на Меѓународниот фестивал за кинематографија „Златното око“ во Бугарија
 
2018-10-17 16:49:00
 
  
 

Извор: HeadLines

„Златно око“ е фестивал посветен на филмската камера и се одржува на секои две години во градот Попово, Бугарија, во спомен на еден од најпознатите бугарски директори на фотографија, Димо Коларов, чиј роден град е Попово. Фестивалот има програма на долгометражни, краткометражни, документарни и студентски филмови.

Оваа година се одржа деветтото издание на фестивалот од 18-20 октомври, на чие официјално затворање се одржа и церемонијата на доделување награди. Помеѓу добитниците беа и Наум Доксевски кој беше награден со награда-плакета од Општина Попово за филмот  „Без љубов“ , како и Драган Паковски кој беше награден исто така со Плакета од Општина Попово за филмот “Avec l’Amour“.

Курсеви

(MKD)

54.4734
61.495
54.872
37.6439
69.1343
0.5022

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9927
EUR/USD
1.1289
GBP/USD
1.2691
USD/JPY
108.4695
EUR/CHF
1.1207
EUR/AUD
1.6336

Игри