image
Кејт Бланшет и Бертран Бонело ќе жирираат во Кан 2018
 
2018-03-13 18:09:00
 
  
 

Извор: HeadLines

Актерката Кејт Бланшет ќе биде претседател на жирито на 71-тиот филмски фестивал во Кан, кој ќе се одржи од 8 до 19 мај 2018 година Режисерот Бертран Бонело е поканет како претседател на жирито за краткометражни филмови.

"Гостував на филмскиот фестивал во Кан со години како актерка, продуцент, гала вечера и проекции, дури и за филмскиот пазар. Никогаш досега не сум била само поради задоволството да пробам од рогови на изобилството на филмови што претставува овој фестивал ", вели Кејт Бланшет, цитирана во официјалниот сајт на фестивалот во Кан.

Кејт Бланшет е амбасадор на добра волја на Агенцијата на Обединетите нации за бегалци. Во 2012 година таа беше наградена со Орден за уметност и литература на Франција. Во 2015 година во натпреварувачката програма во Кан учествува филмот "Керол" на Тод Хејнс, во кој таа ги извршува една од главните улоги. Во 2014 година Кејт Бланшет удостоена со "Оскар" за водечка женска улога за учеството во "Син јасмин" на Вуди Ален и со "Оскар" за споредна женска улога во 2004 година за "Авијатичарот" на Мартин Скорсезе. Во 2018 година излегува филмот со нејзино учество "Каде си, Бернадет" на Ричард Линклейтър по истоимениот роман на Марија едноставен.Режисерот и композитор Бертран Бонело ја освои наградата ФИПРЕСЦИ во Кан за филмот порнографија во 2001 година. Неколку пати неговите филмови учествувале во натпреварувачката програма на фестивалот. Во 2011 година тој беше претседател на жирито на програмата на неделата на критичарите.

Официјалната селекција на 71-тиот фестивал во Кан ќе биде прогласена во средината на април 2018 година Оваа година за прв пат тој ќе започне во вторник и ќе заврши во саботата.

Курсеви

(MKD)

55.2069
61.495
54.7888
37.9622
69.8014
0.5018

Валутен Пазар

USD/CHF
1.0076
EUR/USD
1.1139
GBP/USD
1.2644
USD/JPY
110.0177
EUR/CHF
1.1224
EUR/AUD
1.6199

Игри