image
"Златна палма" на шведски филм
 
2017-05-28 18:01:00
 
  
 

Извор: HeadLines

"Квадратот" на Рубен Устлунд е прогласен за најдобар, гран-при за француски и наградата на жирито за руски филм, најдобри актери Дајан Кругер и Жоакин Феникс

Меѓународното жири, предводено од легендарниот Шпанецот Педро Алмодовар, "Златна палма" за најдобар филм доделен на Швеѓанецот Рубен Устлунд за една интересна и имагинативно режија, „Квадратот", која, искрено, беше еден од најдобрите филмови во прилично бледо јубилејно фестивалска сезона.

На кратко, одлуката на жирито може да се каже дека тие се фер, наградени сите подобри филмови во изборот, иако цел на награди не е сосема соодветна.Големата награда заслужено отиде Робин камп за францускиот филм "120 отчукувања во минута", геј-активист борат за похуман пристап на пациенти со СИДА и подобри здравствени услови за нив во текот на осумдесеттите години во Париз. Овој филм го освои наградата Жирито за меѓународни критичари Фипрески.

Во случај на награди за најдобра режија, која отиде во Софија Копола за "измама", период драма од време на Американската граѓанска војна, во која тој игра и Никол Кидман (каде што тој бил награден со специјалната награда на фестивалот на јубилејот), може да се стави знак прашалник. Ќе биде посоодветно за неа Наградата на жирито, што е за изненадување и разочарување на сите, освојувајќи рускиот режисер Андреј Звјагинцев за "несакани", што е, без сомнение, најдобар на 70 Кански филмски фестивал. Zvajgincevu е за претходниот филм "Левијатан" избега "дланка" (добитник на наградата за најдобро сценарио), и ако не сега, не победи, неизвесно е дали некогаш ќе.

Како може да се предвиди, и со голема покриеност, наградата за најдобра женска улога ја доби заслужено Дајан Кругер, вонредни улогата на еден млад германски мајка Катја која го изгубила своето семејство во бомбашки напад од нео-нацистите, во многу провокативен филм "никаде" ( "Aus dem nichts ") од Фатих Акин, германски директор на турско потекло. Награда за најдобар актер на Канскиот филмски, исто како што, исто така, "Приватност", предвиде, победи на Хоаким Феникс на одличната игра улогата на одмаздник горчлив филм "Вие никогаш не бил овде" ( "Ти никогаш не биле тука"), шкотски директор Лин Ремзи. Двата филма беа прикажани во финалето на фестивалот.

Наградата за најдобро сценарио отиде во грчки режисер Јоргос Lantimos приказна "Killing светиот елен", филм кој е многу подобро отколку во режија пишува тој, во она што ќе го убеди српската јавност, бидејќи јас Lantimosov филм, исто како во кино Ustlunda , Зјаѓинчева, Кополе и Кампија, купени за изложба во Србија (дистрибуција куќа "Мегаком филм").

Жирито на паралелна програма конкуренција "Un еден поглед", со кој претседава американска актерка Ума Турман за најдобар прогласи Иранскиот филм "Еден човек од интегритет", Мохамед Rasulofa, награда и актерка Јасмин Trinka (за нејзината улога во "Fortunata" Серхио Castellitto), и режисери Матео Алмарика ("Барбара") и Тејлор Шериден ("Зимска река"). Жирито Sinefondasion програма (студентски и кратки филмови), предводена од страна на романскиот режисер Кристијан Мунгиу, беше прогласен за победник белгискиот краток филм "Сексот е тука", Валентин Морел.

Италијанската дива Моника Белучи беше церемонијална господарка и последна Канска вечер и одлично ја извршуваше својата работа.

Оваа година, 70 Кан ќе се памети повеќе од обезбедување на исклучителна грижа за добри филмови, но исто така и од страна на инсталација на виртуелната реалност "Месо и песок" на Алехандро Гонзалес Injaritua, која само што ја имаше својата подлец преглед тука.

Автори српските филмови кои беа прикажани на Марсело (филм на пазарот), во рамките на "киселина" задоволни се враќаа дома по преземањето на можност да се претстават на потенцијалните францускиот клиенти. Задоволен со својата изведба и скрининг на Канскиот филмски на "Среќна Цигани" Александар Саша Петровиќ и нашата актерка Оливера Катарина, филм задоволни нашите бизнисмени - Мирослав Mogorović производител и дистрибутер на Игор Станковиќ. Тие беа најранливите и заробени во Кан. Ништо не може да ги наруши или да ги запре. Ова е тандем победа.

К. Ѓозев

фото: Ројтерс

Курсеви

(MKD)

55.2069
61.495
54.7888
37.9622
69.8014
0.5018

Валутен Пазар

USD/CHF
1.0076
EUR/USD
1.1139
GBP/USD
1.2644
USD/JPY
110.0177
EUR/CHF
1.1224
EUR/AUD
1.6199

Игри