image
Анимиран филм го отвора „Берлинале“
 
2017-12-06 17:26:00
 
  
 

Извор: HeadLines

За прв пат во историјата, меѓународниот филмски фестивал "Берлинале" (15-25 февруари 2018-та) ќе биде отворен со долгометражен анимиран филм! Изненадувањето е храбро решение на селекторите и програматор, запишано од директорот Дитер Кослик. Првите гледачи во луксузната сала "Берлинале Палас" во историска плоштадот "Марлен Дитрих", ќе аплаудира на екипата на режисерот Вес Андерсон за светската премиера на "Isle of Dogs" (Островот на кучињата) на 15 февруари вечерта.

Заплетот раскажува за 12-годишно момче атар што обиколува Јапонија во потрага на својот омилен пријател, кучето Рекс. Тој спаѓа на остров, населен од поранешни миленичиња, изолирани поради мистериозната "кучешки грип".


Од екранот зад Анимираниот кадри, ќе звучат гласовите на актерите Брајан Кранстон, Едвард Нортон, Бил Мареј, Боб Балабан, Џеф Голдблум, Скарлет Јохансон, Тилда Свинтон, Кен Ватанабе, Акира Ито, Френсис Макдорманд, Ф. Мареј Абрахам, Харви змејот и дури и вдовицата на Џон Ленон, Јоко Оно.

При излегувањето на Кориснички филмот беше вовлечен во спор, бидејќи на парцела се развива во Јапонија, а дуплирање актери се претежно бели. Но, потоа беше објавено дека канадско-јапонскиот актер Кою Ранкин влегува во клучната улога на атар.

"Островот на кучињата" е во официјалната програма, но надвор од главниот конкурс, во кој ќе бидат вклучени, како и обично, 22 филма со светска премиера токму во Берлин.

Вес Андерсон е миленик на "Берлинале". Досега во различни години три негови филма се прикажани на овој престижен форум: "Кланот Тененбаум" (2002), "Воден живот" (2005) и "Гранд хотел Будимпешта" (2014), кој беше отворен филм за 64-то издание на " Берлинале ".

Според зборовите на фестивалската директор, г-дин Дитер Кослик, "Островот на кучињата" "ќе освои срцата на гледачите со своето благодат, прецизна режисерско работа и силно човечко порака". Филмот е продукција на компанијата Indian Paintbrush и е создаден во лондонското студио 3 Mills Studios од продуцентите Скот Руди, Стивен Рейлс и Џереми Досон. Ќе биде дистрибуиран од дистрибутивната компанија Fox Searchlight Pictures, прво во март 2018 година во САД, а потоа низ целиот свет од почетокот на април.

Саша Станишиќ

Курсеви

(MKD)

55.2069
61.495
54.7888
37.9622
69.8014
0.5018

Валутен Пазар

USD/CHF
1.0076
EUR/USD
1.1139
GBP/USD
1.2644
USD/JPY
110.0177
EUR/CHF
1.1224
EUR/AUD
1.6199

Игри