image
Прв пат по пет години iPhone не е најпордаван смартфон во Кина!
GSM.mk
Зголемување на продажбата на Apple во Индија одеднаш стана главен приоритет на компанијата. Тоа е поради фактот што новиот iPhone 6 за прв пат во 5 години не беше најуспешниот смартфон во Кина...Според новите истражувања на Counterpoint Research, Apple не беше најуспешниот бренд во Кина прв пат после долго време. Падот на успехот на Apple во Кина започна пред некое време, а во 2016-та испорачките на смартфони опаднаа за 21% и компанијата едвај успеа да го задржи местото над Xiaomi. Причината за ваквиот неуспех на компанијата е поради големата побарувачка на поевтини телефони во Кина. Брендот кој го зазема местото на Apple беше Оppo со нивниот нов уред Oppo R9. Компанијата продаде 17 милиони уреди во Кина, а Apple само околу 12 милиони iPhone 6 единици. Според Neil Shah, директор на Counterpoint, голем чекор кон враќање на својот успех на компанијата ќе биде доколку следниот премиум модел на Apple, iPhone 8, има OLED дипслеј.

Курсеви

(MKD)

54.1275
61.4997
54.2182
38.7058
69.6486
0.4936

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9983
EUR/USD
1.1362
GBP/USD
1.2868
USD/JPY
109.6586
EUR/CHF
1.1343
EUR/AUD
1.5889

Игри