image
Скопјани мрднаа со прст и во голем број донираа за бездомниците во Скопје
Фактор
Голем број на граѓани во текот на викендот донираа ќебиња, чиста облека, обувки, душеци за спиење, прибор за јадење и хигиенски средства за бездомниците на пунктот на Мрдни со Прст во Скопје Сити Мол. Пакетите со донации денес беа  доставени во Социјалниот центар „Дуња“ кој што обезбедува помош и вдомување на бездомници кои немаат каде да се засолнат од поларните температури кои што ја зафатија нашата држава.„Се приклучив на акцијата и донирав облека за лицата кои во овие ладни денови немаат покрив над главата. Откако дознав за акцијата на Мрдни со Прст веднаш се упатив во Скопје Сити Мол и донесов облека и обувки. Нема сомнение дека на бездомниците им е потребна помош и вакви акции ги потсетуваат граѓаните дека треба да бидеме хумани и меѓусебно да си помагаме.“ - изјави еден граѓанин кој донираше на пултот на Мрдни со Прст.Пултот за донации на „Мрдни со прст“ беше отворен викендов, но донирањето продолжува во просториите на Социјалниот центар „Дуња“ на ул. Рајко Жинзифов бр 22 (спроти градежен факултет). Исто така секој може да помогне и со лоцирање на бездомник и негово пријавување на страната на Мрдни со прст: http://mrdnisoprst.mk/ или Facebook страната www.facebook.com/MrdniSoPrst. Врз основа на пријавите волонтерите од Социјалниот центар Дуња ќе реагираат и ќе помогнат во згрижувањето на пријавените бездомни лица.

Курсеви

(MKD)

50.2848
61.5436
52.3152
40.2588
69.8645
0.4537

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9612
EUR/USD
1.2239
GBP/USD
1.3894
USD/JPY
110.8327
EUR/CHF
1.1764
EUR/AUD
1.5287

Игри