image
Први спецификации за Nokia D1C (2017)!
GSM.mk
Моментално познат под името Nokia D1C, новиот Nokia-Android смартфон можеби ќе се појави порано од очекуваното.....Според новите изјави, Nokia D1C ќе биде достапен во две верзии, во зависност од големината на екранот и меморијата. Поскапиот од двете варијанти ќе чини 200 долари, а ќе доаѓа со 3GB RAM и 5.5 инчен full HD (1080p) дисплеј. Другата верзија ќе чини само 150 долари, но ќе има 2GB RAM и помал, 5 инчен, full HD (1080p) дисплеј.Поевтината верзија треба да содржи 13 мегапикселна камера, додека пак онаа со 3GB RAM ќе има 16 мегапискелна. Другиот дел од спецификациите им се исти: 1.4GHz Qualcomm Snapdragon 430 процесор, 16GB меморија и 8 мегапикселна предна камера. Двата уреди ќе работат на Android 7.0 Nougat.Смартфоните се очекува да бидат претставени од HMD Global во февруари, 2017-та година.

Курсеви

(MKD)

54.9667
61.4913
55.0258
37.6117
68.7822
0.5079

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9989
EUR/USD
1.1187
GBP/USD
1.2513
USD/JPY
108.2235
EUR/CHF
1.1175
EUR/AUD
1.6349

Игри