image
Последниот телефон на Blackberry?
GSM.mk
Иако неодамна Blackberry најави дека нема да произведува повеќе телефони, компанијата денес официјално го претстави DTEK60 смартфонот. Да погледнеме некои од неговите спецификации....И по излегувањето на уредот, некои од клиентите беа загрижени дали компанијата ќе продолжи со производството на телефони. COO на компанијата, Marty Beard, изјави дека DTEK60 апсолутно не е последниот Blackberry смартфон.Компанијата работи со нови партнери за развој и производство на нови телефони, вклучувајќи го и Android Nougat - Blackberry Mercury. Партнерите ќе бидат задолжени за изградба на hardware и дистрибуција на уредите, додека Blackberry ќе го произведува софтверскиот дел. DTEK60 е истотака произведен со сорабтка меѓу Blackberry и TLC, компанија која произведува и Alcatel уреди. Телефонот работи на Android 6.0 Marshmallow и софтвер изграден од самата компанија, а понатаму ќе биде достапен и со Android 7.0 Nougat.Цената на уредот е 499 долари.

Курсеви

(MKD)

54.9667
61.4913
55.0258
37.6117
68.7822
0.5079

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9989
EUR/USD
1.1187
GBP/USD
1.2513
USD/JPY
108.2235
EUR/CHF
1.1175
EUR/AUD
1.6349

Игри