image
iPhone 7 е докажано најбрзиот телефон на светот!
GSM.mk
AnTuTu бенчмаркот ја сподели својата листа на уреди кои покажаа најдобри резултати во текот на месец септември, на која и двата најнови Apple телефони ги заземаа првите места..iPhone 7 и iPhone 7 Plus се изградени со две ефикасни јадра за секојдневните задачи, како и плус уште еден пар јадра со високи перформанси за поинтезивните задачи. Оваа балансирана quad-core конфигурација значи дека кога уредот не е под притисок може да ја штеди батеријата, а ако е потребно може и да го зголеми нејзиното користење. Изграден на TSMC 16nM FinFet процесор, А10 Fusion процесорот доби многу пофалби, но и многу критики според оценките на AnTuTu.Двата модели се неверојатно брзи и ефикасни, благодарејќи на софтверската оптимизација. Заради А10 Fusion процесорот на кој работат двата телефона, ги имаат скоро истите карактеристики, освен што iPhone 7 Plus има плус 1GB RAM меморија за разлика од iPhone 7.После двата iPhone-и, на листата следи лавина од телефони со Snapdragon 821 процесор. LeEco Le Pro 3 го зазема третото место, понатаму на четвртото и петото се Mi 5s Plus и Mi 5s, додека пак Samsung Galaxy Note 7 се наоѓа на осмото место.

Курсеви

(MKD)

54.9667
61.4913
55.0258
37.6117
68.7822
0.5079

Валутен Пазар

USD/CHF
0.9989
EUR/USD
1.1187
GBP/USD
1.2513
USD/JPY
108.2235
EUR/CHF
1.1175
EUR/AUD
1.6349

Игри